Az állatvilágban viszonylag gyakoriak a különböző rekordok: legyen szó a világ legkisebb kutyájáról, az emberre legveszélyesebb fajtákról vagy a világ legnagyobb nyuláról, az állatok mindig képesek meglepetéseket okozni. Az IFL Science is egy ilyen rekordert mutat be, mégpedig a valaha volt egyik leghosszabb ideig élő állatot: a sarkkörön található szivacsot, ami elérheti a 11 ezer éves kort.
Ha állatokra gondolunk, jó eséllyel nem a szivacsok lesznek az elsők, amik az eszünkbe jutnak. Pedig a biológia szabályai szerint a főleg vízben élő lények is ebbe a rendszertani országba tartoznak és rendkívül különleges tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ez is érdekelhet! 74 évesen rakott tojást a világ legidősebb madara, Wisdom
A portál által bemutatott, Monorhaphis chuni fajhoz tartozó egyed például az egész életét egyetlen óriási tüskén keresztül az óceán aljához rögzítve tölti és elérheti az elképesztő, 11 ezer éves kort is.
Ezen állatok hihetetlen hosszú élettartamára 2012-ben lettek figyelmesek a tudósok, amikor egy egyed csontvázának izotóp- és elemi összetételét vizsgálták.
A 2 méter hosszú és mindössze 1 centi vastag élőlény szervezetében nagyjából ugyanolyan „évgyűrűk” alakulnak ki, mint a fák esetében, ezért tökéletesen visszakövethető a koruk.
A Kelet-kínai tengerben, 1986-ban felfedezett egyed kormeghatározása azonban a tudósokat is meglepte, hiszen azt találták, hogy a szivacs elérte a 11 ezer éves kort.
A portál emlékeztet, hogy
az ilyen kivételesen hosszú életet élő szivacsok lehetőséget kínálnak az óceáni viszonyok tanulmányozására is.
A szivacs vizsgálata során sikerült megállapítaniuk, hogy az óceán mélyén a hőmérséklet az elmúlt évezredek során rendkívül sokat változott.
Ezt is olvasd el! Egy kutatás szerint a denevérek segíthetik majd a csillagközi utazásokat
Volt például olyan időszak, amikor a víz hőmérséklete 2 fok alatti értékről felugrott legalább 10 fokosra, ami arra utal, hogy a közelben minden bizonnyal kitört egy óceán mélyén meghúzódó vulkán.