Az állatvilág bizonyos fajai – az emberekhez képest – szorosabb kapcsolatban állnak a természettel; ezért fordulhat elő, hogy a madarak, kutyák és vagy az óceánok lakói már bekövetkezésük előtt jelzik a természeti katasztrófákat. De mi a helyzet a kecskékkel? Egy nemrégiben közzétett kutatás eredményei szerint ők is rendelkeznek ezzel a hatodik érzékkel.
Egy tudósokból álló kutatócsoport vizsgálni kezdte, hogy a haszonállatok, mint például a kutyák vagy a kecskék képesek-e előre jelezni az olyan természeti katasztrófákat, mint a vulkánkitörések és földrengések. A kutatáshoz a szakértők több ezer emlősre, rovarra és madárra apró jeladókat szereltek, amelyek segítségével egy űrben lévő műholdról figyelik a mozgásukat. Ez azt jelenti, hogy vizsgálni tudják a közelgő katasztrófákra adott reakciókat, de a különböző betegségek fajok közötti terjedését, az éghajlatváltozás hatását és a migrációs mintákat is figyelik – olvasható a The Independent cikkében.
Ez is érdekelhet! Sokakat meg fog lepni, melyik az emberre legveszélyesebb állat
Egy korábbi, a szicíliai Etna lejtőin végzett tanulmány szerint a szenzorok jelezték, hogy a kecskék idegesek lettek egy vulkánkitörés előtt, és nem voltak hajlandóak a magasabban fekvő legelőkre vonulni.
Előre tudják, hogy mi fog következni. Nem tudjuk, hogyan csinálják, egyszerűen csak tudják. Végső soron azt reméljük, hogy egy körülbelül hat műholdból álló flottát indíthatunk, és létrehozhatunk egy globális megfigyelőhálózatot, amely nemcsak a vadon élő állatok mozgásáról és az állatok egészségi állapotát segít jobban megismerni egész bolygón, hanem azt is feltárja, hogyan reagálnak az élőlények az olyan természeti jelenségekre, mint a földrengések
– mondta a projekt vezetője és a Max Planck Állati Viselkedési Intézet munkatársa, Martin Wikelski.
Fotó: Shutterstock
Továbbra sincs pontos magyarázat a viselkedésükre, Wikelski szerint azonban elképzelhető, hogy a tektonikus lemezek ionfelszabadító mozgása okozza a reakciójukat. A jeladók által gyűjtött információk segíthetnek például az afrikai sertéspestis, illetve a halálfejes lepkék hihetetlen, közel 3200 kilométeres vándorlásának megértéséhez.
Olvasd el ezt is! Sapkaként hordják a halott lazacokat a kardszárnyú delfinek – ez állhat a viselkedés mögött
Az International Cooperation for Animal Research Using Space (Icarus) már évekkel ezelőtt elindult volna, de az orosz-ukrán háború kitörése miatt le kellett állítani az együttműködést a Nemzetközi Űrállomáson lévő orosz kollégáikkal. A csapat most egy új kisebb méretű műholdat épített, amelyet a tervek szerint jövőre indítanak el.