A történelem leghalálosabb napja: az 1556-os saanhszi földrengés

A történelem leghalálosabb napja: az 1556-os saanhszi földrengés

1556. január 23. a történelem egyik legsötétebb napjaként vonult be az emberiség emlékezetébe. Ezen a végzetes csütörtökön a kínai Saanhszi tartományt – és a környező régiókat – egy hatalmas földrengés rázta meg, amely az eddigi beszámolók alapján több emberéletet követelt, mint bármely más egynapos katasztrófa.


A katasztrófát a Weinan és a Huashan törésvonalak elmozdulása okozta, a rengés epicentruma pedig Huaxian városának közelében helyezkedett el. A földmozgás magnitúdója 8 és 8,3 közé tehető – ami nem a legerősebb földrengés az emberiség történetében –, ám az áldozatok száma így is elérhette a 830 ezret.

Ez is érdekelhet: Így kezeltük a különböző járványhelyzeteket a történelem során

Bár az továbbra sem biztos, hogy közülük hányan vesztették életüket közvetlenül a földrengés napján. A korabeli beszámolók szerint az áldozatok körülbelül harmadát a földmozgás közvetlen következményei, például omló épületek, barlanglakások és földcsuszamlások ölték meg. A többiek pedig a katasztrófát követő hetekben éhínség és járványok áldozataivá váltak, amelyek a teljesen lerombolt régiót sújtották – írja az IFLScience.

A saanhszi földrengés nemcsak a halálos áldozatok száma miatt számít különlegesnek, hanem az emberiség történetének kontextusában is. 1556-ban a Föld népessége alig érte el a félmilliárdot, így a katasztrófa arányaiban is példátlan pusztítást okozott.

De más hasonló események is okoztak óriási veszteségeket. Az 1931-es Jangce–Huai folyók áradása például több hónapon át tartott, és becslések szerint akár 2 millió ember halálát is okozhatta.

Olvasd el ezt is! Vérfagyasztó időjárás – a történelem 4 legnagyobb hóvihara

A második világháború leghalálosabb napja 1945. március 9-ről 10-re virradó éjszaka történt, amikor a Meetinghouse-hadművelet során az amerikai bombázók gyújtóbombái a földdel tették egyenlővé Tokió jelentős részét. Ebben a támadásban 100 ezer ember vesztette életét.

Összehasonlításképpen, a Hirosimára és Nagaszakira az év augusztusában ledobott atombombák a jelentések szerint mintegy 66 ezer, illetve 39 ezer emberéletet követeltek.

Mégis, ha egyetlen katasztrófát kellene kiemelni a történelemből, amely a legnagyobb emberveszteséggel járt, az 1556. január 23-a lenne. A saanhszi földrengés nem csupán a maga korában, hanem az emberiség egész történetében példátlan tragédia – és emlékeztet minket arra, milyen törékeny az élet a természet erőivel szemben.

A figyelmetekbe ajánljuk