A mai Conzában a történelem évezredei látszólag egyszerre léteznek.
Conza della Campania, a dél-olaszországi Appenninekben fekvő város ezeréves történelmét az 1980. november 23-i földrengés szakította meg. A 6,9-es erősségű rengés 2914 ember halálát okozta, ebből 184 csak Conzában. Ha valaki ma Conza della Campaniába utazik, egy másik helyen találja magát, egy modern villákból álló új városban, nagy körforgalmakkal és szabályos alaprajzzal. Sok más várost is újjáépítettek a katasztrófa után, pontosan ott, ahol egykor álltak. Kivéve Conzát, amit áthelyeztek.
A modern város fölött egy dombon állnak az eredeti Conza romjai. Ez még olasz viszonylatban is egyedülálló hely, ahol minden fejlesztési projekt évszázados történelmet hoz felszínre. Conzában a 41 évvel ezelőtti romok együtt élnek egy ókori római várossal, Compsával, amely a házak, pincék és utcák alatt rejtőzött, amíg a földrengés után a buldózerek ki nem ásták a törmeléket. Régészeti lelőhelyként rétegekből áll - beleértve az ókor és a modern kor közötti összes korszakot -, de az ottlét élménye úgy tűnik, hogy a történelem évszázadai ellaposodnak, így úgy tűnik, mintha mindezek ugyanabban a pillanatban, ugyanazon a helyen léteznének.
A Kr. e. hatodik század óta lakott Compsa különösen ellenséges volt a rómaiakkal szemben, ezért amikor meghódították, úgy döntöttek, hogy romanizálják a várost egy fórum, egy amfiteátrum és fürdők építésével. Compsa magának Rómának a miniatűr változata lett, a római hatalom és rend, de különösen a civilizációs és közigazgatási képesség tükörképe. A fórumtér a legjobban megőrzött római lelet: mészkőlapokból álló szőnyeg, különféle feliratok és domborművek, két templom alapja, az egyik talán Vénusznak szentelt. De mindebből semmi sem volt látható 1980 végéig, és ha nincs a katasztrófa, soha nem is látták volna.
A Compsa fórum a kora középkorig tér volt, amikor a lakosok elkezdtek építkezni rajta. Évszázadokon át házak álltak rajta, egy kisebb térrel együtt, és a keleti oldal egy részét a Santa Maria Assunta székesegyház foglalta el, amely a földrengés során szinte teljesen összeomlott, és amelyet részben helyreállítottak. A fórum többé-kevésbé feledésbe merült, bár néha valami ókori dologra utaló nyomok kukucskáltak ki belőle. Ma a Compsa fórum kitárul, és ha végigsétálunk rajta, olyan, mintha egyszerre két időben lennénk. A fórum fölött nagyjából 10 méterrel, ahol az 1980-as utcaszint volt, látható néhány ház homlokzata abból a nagyon kevésből, amelyik túlélte a földrengést.
Fent nyitott fa nyílászárók, alatta egy talapzat, I. Konstantin császárnak szentelt felirattal. A római és a modern szint között középkori falak töredékei, valamint római márvány és kövek találhatók, amelyeket a későbbi épületek, köztük a székesegyház alapjaiban használtak fel újra. Korábban kétszer, 990-ben és 1732-ben földrengés pusztította el, és Conza lakói mindig újjáépítették. Miután a várost végleg elhagyták, a templom épülete alatt végzett régészeti ásatások különböző rétegeket tártak fel: egy lombard sírt (a hetedik században Itáliát uraló germán népből), több más sírt és több mint 150 csontvázat.
Azon a helyen, ahol a harangtorony 1980-ban összedőlt, a régészek az egyik legfontosabb felfedezést tették: egy tökéletes állapotban lévő bazaldomborművet, amely a porta urbica, vagyis a fórum bejárati kapuja volt. A városkaput 1680-ban, hogy időt és fáradságot takarítsanak meg, áthelyezték, majd a harangtorony alapjául használták. A római és középkori romok között vannak olyanok is, amelyek Pompeji romjaira emlékeztetnek - csak néhány méter magas házak és épületek körítőfalai maradtak meg belőlük. De ha jobban megnézed, modern konyhai és fürdőszobai csempéket látsz bennük, és Lariccia pontosan emlékszik arra, hogy néhány évtizeddel ezelőtt még kik laktak bennük.
(Forrás: Atlas Obscura)