Laysan-albatrosz
Fotó: Shutterstock

74 évesen rakott tojást a világ legidősebb madara, Wisdom

Az albatroszok egy életre választanak párt maguknak. De mi a helyzet akkor, ha az egyik egyed túléli a másikat? Wisdom esetében bebizonyosodott az általános mondás, miszerint sosem késő új párt találni. A legújabb hír pedig, hogy idős kora ellenére tojást rakott.


Idén áprilisban már bemutattuk a történetét: a Wisdom nevű nőstény Laysan-albatrosz jelenleg a világ legidősebb ismert, vadon élő madara, aki a szakértők szerint hozzávetőlegesen már 74 éves lehet. Életének jelentős részét régi társával, Akeakamai-jal töltötte el, akinek neve hawaiiul annyit tesz: „a bölcsesség szerelmese.” A két albatrosz közel hatvan évig alkotott egy párt, míg Akeakamai elpusztult.

A Laysan-albatroszok legjellemzőbb tulajdonsága, hogy egy életre választanak párt, a tudósok szerint szükség esetén, például ha a pár egyik tagja túléli a másikat, idővel új társat találhat magának.

Így történt Wisdommal is, idén tavasszal az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálata (USFWS) a közösségi médiában bejelentette: látták, amint az albatrosz udvarlótáncban vesz részt a potenciális új kérőivel. Nemrég pedig arról számolt be az állatvédő szervezet, hogy Wisdom a szokásos fészkelőhelyére, azaz Csendes-óceán északi részén található Midway-atollra novemberben már új társával érkezett, sőt tojást rakott – írja az IFL Science.

Wisdom egyedülálló élőlény, hiszen nem tudunk olyan egyedről, amelyik akár csak megközelítené a korát. A jelenleg legidősebb, itt élő albatrosz körülbelül 45 éves lehet. Wisdom kora tehát nagyon ritka

– fejtette ki Jon Plissner biológus a BBC Radio 4 Today című műsorában. A legtöbb tojást december elején rakják le az atollon. A keltetés ideje 64-65 nap, és a legtöbb új fióka a következő év január/februárjában kel ki. A biológus szerint a lerakott tojások körülbelül 70-80 százaléka kel ki, amelyeknek az 50 százaléka marad életben, így jó eséllyel Wisdom fiókája is szerencsés lesz.

A figyelmetekbe ajánljuk