Míg tavaly novemberben több mint húszezer vadlúd telelt hazánkban, addig idén ez a szám jóval kevesebb. A jelenségre pontos magyarázatot még a szakértők sem tudtak adni, ám több lehetséges okot is felsoroltak.
November első két hetében mindössze 200 vadludat számoltak a természetvédők Tatán, ez a szám később ugyan 10 ezerre emelkedett, ám a tavalyi, 2023-as 23 ezres állománytól még így is jócskán elmarad – idézi a Kemmát a Drive. Az elmúlt hétvégére tervezett megfigyeléseket a vadludak késlekedése miatt kénytelenek voltak lemondani a szervezők.
Szabó Máté, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre a lapnak elmondta, hogy egyeztettek az ország többi telelő helyén dolgozó szakemberekkel, és ők is azt tapasztalták, hogy a szokottnál később volt észlelhető az első madártömeg.
Az első nagyobb hullám végül a november 16-ai hétvégén érkezett meg Tatára: mintegy 10 ezer vadlúd, köztük ritka fajok megfigyelhetők voltak.
Ez is érdekelhet! Barátságos róka költözött egy síkvölgyi család kertjébe – videó!
A Fertő-tó, Zámolyi-medence, Székesfehérvár vidéke és Kiskunság szakemberei is azt jelezték, hogy az elmúlt hétvégéig náluk is csak mutatóban volt pár száz vadlúd. Hozzájuk sem érkeztek meg a megszokott tízezres nagy csapatok. Úgyhogy ez mindenképpen ez érdekesen kezdődő szezon, de szerencsére már kezd magára találni a térség
– fejti ki a természetvédelmi őr.
Mi lehet a magyarázat?
Fotó: Shutterstock
Szabó Máté több teóriát is felvázolt a lehetséges okokra. Előfordulhatott például, hogy a madarak egy jó táplálkozási területet találtak Kelet-Európában, ahol megálltak egy hosszabb időre. A vadludak ugyanis Ukrajna, Románia, Oroszország és a Fekete-tenger vidéke felől érkeznek a Kárpát-medencébe. Ezen felül még időjárási oka is lehetek, hiszen az egész földrészen kellemes, melegebb őszies idő uralkodott, vagyis nem nyomta a vadludakat a hideg, hogy a telelő területre érkezzenek.
A vetési lúd adta régen a Tata környékén telelő vadludak 95 százalékát, ami ma már csak 5 százalék körül van. Ennek oka, hogy már nem jönnek be a Kárpát-medencébe, hanem megállnak a Holland-síkságon, Németalföldön vagy Lengyelországban. A térségben jelenleg tömeget adó nagy liliknél is azt vesszük észre 10-15 év múlva, hogy a melegebb telek miatt már nem jönnek el hozzánk, hanem megállnak északabbra.
– tette hozzá.
Ajánljuk figyelmedbe! 1970 óra 73 százalékkal csökkent a vadon élő állatok állománya
Nem marad el a fesztivál
Ennek ellenére idén is megrendezik a Tatai Vadlúd Sokadalom fesztivált, ahol rengeteg izgalmas programmal várják az érdeklődőket. A két napig tartó programsorozat keretein belül pénteken könyvbemutatón, csillaglesen és különböző előadásokon ehetünk részt. Szombaton madármegfigyelő túrákra, helytörténeti sétára, állatbemutatókra és kirakodóvásárra lehet számítani. A gyerekeket egy kihelyezett játszósátor várja.