Az emberi agy az egyik legfejlettebb és legkülönlegesebb szervünk, ami az életünk minden területéért felel. Ennek segítségével vagyunk képesek feldolgozni az érzékszervi információkat, tudjuk koordinálni a mozgásunkat és ez felel a gondolkodásért, az érzelmekért és a döntéshozatalért egyaránt. Épp ezért azt hihetnénk, hogy az agyunk az információfeldolgozás bajnoka, ám egy új tanulmány szerint a szerv borzasztó lassan dolgozik.
Az életünk minden pillanatában külvilágból származó információkat dolgozunk fel, az agyunk pedig egy percre sem pihen, hogy képes legyen érzékelni a körülötte zajló eseményeket – írja az Interesting Engineering. De vajon pontosan mennyire gyorsan dolgozik az agyunk?
Ez is érdekelhet! Emberi tudat a virtuális térben: valóban a digitális halhatatlanság küszöbén járunk?
Erre a kérdésre kereste a választ Jieyu Zheng és Markus Meister, a Kaliforniai Műszaki Egyetem két munkatársa is. A két szakember a meglévő szakirodalmat vizsgálva arra jutottak, hogy
az emberi agy a trilliónyi érzékszervi információból mindössze 10 bitet dolgoz fel, és ezt használja fel a világ érzékelésére és a döntések meghozatalára.
Ez a szám rendkívül alacsony, különösen annak fényében, hogy az agyunkban található 85 milliárd neuron képes lenne ennek a többszörösére is.
A szakértők szerint annak, hogy ennyire lassú az emberi gondolkodás, alapvetően evolúciós okai vannak. Az őseinknek – és itt az egészen primitív állatokra is gondolnunk kell – nem állt érdekében egyszerre több dologra figyelni. Gyakorlatilag három cél lebegett a szemük előtt: az élelem megszerzése, a védelmet nyújtó helyek megtalálása és a térbeli tájékozódás.
Ez is érdekelhet! Egy friss tanulmány szerint ez történik az agyunkkal, ha többet olvasunk
A két kutató szerint innen eredhet az, hogy az emberi agy alapvetően csak nagyon kevés információt képes egyidejűleg feldolgozni.