Libák
Photo by Kota Kikuchi on Unsplash

A Márton-nap eredete is a libákhoz köthető

Libasült, újbor és időjárási előrejelzések – minden, amit a Márton-napról tudni érdemes!

Az ide évben egy hétfői napra esik november 11-e, vagyis Márton napja, amelyhez rengeteg népszokás és -hagyomány kapcsolódik. De vajon honnan ered a Márton-napi libasült története? És miért jár jól az, aki a nagy napon egy kicsit becsiccsent az újbortól? Most eláruljuk!

Római és keresztény gyökerek

Ahhoz, hogy megértsük, hogy miről is szól a Márton-nap, egészen az ókorig kell visszautaznunk az időben. A rómaiaknál ugyanis november 11-e volt a téli negyedév kezdő napja, amikor is hatalmas lakomákat tartottak.

Az este egyik főszereplője ráadásul Mars isten szent madara, a lúd volt.

Ez is érdekelhet!Tószt, 7 év rossz szex és a menyasszony lopott cipője: 4 érdekes ivási szokás a világból

Később az ünnepet átvették a keresztények is, és egy nem mindennapi történetet is kreáltak mellé: a hiedelmek szerint Pannóniai Szent Márton ugyanis Franciaországban járva meglátott egy, a hidegtől reszkető koldust, akinek felebaráti szeretetből felkínálta a köpenye felét. A legenda szerint a koldus nem más volt, mint maga Jézus Krisztus.

Később Márton papnak állt, de a püspökké avatása előtt elmenekült a felelősség elől és elbújt egy libaólban. Ám a madarak hangos gágogása lebuktatta, így végül haláláig püspökként szolgált, majd később szentté avatták.

A 40 napos böjt előtti utolsó nap

A történelem során aztán különböző jelentésrétegek rakódtak a történetre. November 11. volt ugyanis az aratás befejezésének napja, amikor a munkások hatalmas lakomával köszöntötték a telet, többek közt azért, mert ez a karácsony előtti negyven napos böjt előtti utolsó nap, amit ki is használtak: libasültet és újbort fogyasztottak.

Libas\u00fclt lilak\u00e1poszt\u00e1val

A libasült a Márton-nap elengedhetetlen fogása

Fotó: Shutterstock

Innen ered az a hiedelem is, hogy aki Márton napján berúg az újbortól, a következő évet boldogságban, vidáman tölti majd.

Lampionos felvonulás és időjóslás

Magyarországon a mai napig sok helyen – különösen a német nemzetiségű településeken – lampionos felvonulást is tartanak november 11-én, emlékezve Szent Márton és a koldus találkozására.

Miután a helyi közösségek dalokat énekelve, égő lámpásokkal felvonulnak a településeken, meggyújták a Márton-napi tüzet és tovább folytatják a lakomát.

Ezt is olvasd el! Feleségcipeléstől a szürcsögésig – 6 bizarr szokás a világ minden tájáról

L\u00e1mp\u00e1s felvonul\u00e1s M\u00e1rton-napon

A lámpás felvonulások renkdívül népszerűek Márton-napon

Fotó: Shutterstock

Ezen felül a Márton-naphoz több, az időjárással kapcsolatos hiedelem is tartozik. Sokan úgy tartják, hogy ha ezen a napon enyhe, kellemes idő van, akkor hosszú és hideg tél vár ránk, de ha borús, esős az idő, akkor a telünk enyhe lesz.

A figyelmetekbe ajánljuk