A karácsonyt, vagyis Krisztus születésének napját a történelmi emlékek alapján már a negyedik századtól kezdve széles körben ünnepelték. Az évszázadok során aztán december 25-e vált az év egyik legfontosabb napjává, amit vallástól függetlenül világszerte nagy lakomákkal és ajándékozással töltenek az emberek. Ez azonban nem volt mindig így: meglepő módon a történelem során többször tettek kísérletet arra, hogy örökre eltöröljék a karácsonyt – politikai, vallási, esetleg társadalmi okokból.
Anglia – 1647
A szigetországban már az 1500-as évektől rendkívül nagy jelentősége volt a puritán mozgalmaknak, amelyek igyekeztek megfosztani a katolicizmust minden olyan ünneptől és világi örömtől, ami nem szerepel a Bibliában. Az 1600-as évekre ez a nézet olyan széles körben elterjedt az országban, hogy egyre többen fordultak el a karácsonyi ünneptől, amit alapvetően egy teljesen felesleges, fényűző eseménynek tartottak, amely nem volt összeegyeztethető a vallási nézeteikkel.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy ekkor Angliában a karácsonyi időszak december 25-től egészen január 6-ig tartott, és ez idő alatt szinte mindenki szabadságot kapott, így egymást követték a lerészegedések és óriási lakomák, amelyek az akkori gazdasági helyzetre sem voltak jó hatással.
Még több karácsonyi érdekesség! Izlandon emberevő macskáról énekelnek – 6 furcsa karácsonyi dal
Cromwell a karácsony helyett a csendes imádkozást részesítette előnyben
Fotó: Getty Images
Épp ezért döntött úgy 1644-ben az angol parlament, hogy rendeletben tiltja meg a karácsonyi ünnepléseket: a törvény szerint december 25-ét imádkozással és böjttel kellett töltenie a lakosságnak. Három évvel később, 1647-ben aztán Oliver Cromwell vezetésével végleg eltörölték az ünnepet.
Hivatalosan is munkanappá nyilvánították a karácsonyt, amikor semmiféle ünnepségnek nem adtak helyet.
Ez a szigorú szabályozás tizenhárom éven át volt hatályban, mire 1660-ban II. Károly újra ünneppé nyilvánította a karácsonyt.
Massachusetts, Amerika – 1659
Az óceán túloldalán szintén a puritánok voltak azok, akik megkérdőjelezték a karácsony létét, több ok miatt is. Elsősorban azt kifogásolták, hogy a Bibliában semmiféle feljegyzés nem szerepel arról, hogy ezt a napot meg kell különböztetni a többitől, továbbá nem hittek abban sem, hogy a nagy mulatságokkal valóban Jézus születésének napjára emlékeztek meg a helyiek.
Épp ezért 1659-ben törvénybe iktatták, hogy december 25-én tilos bármiféle ünnepet tartani: akit lakomázáson, ivászaton kaptak, komoly pénzbüntetésre számíthattak. A tilalom nem sokáig maradt életben, 1680-ban feloldották, de államünneppé csak 200 évvel később, 1870-ben vált a karácsony.
Franciaország – 1789
A nagy francia forradalom idején a nép – a felvilágosodás eszméje mentén – teljesen szembefordult a kereszténységgel, így nem csoda, hogy a karácsony volt az egyik első olyan ünnepnap, amit hivatalosan is betiltottak az országban.
A forradalmárok mindenhonnan eltüntették a kereszteket, a templomokat bezáratták, a Cult of Reason nevű ateista csoport pedig a karácsonyt átnevezte a „kutyák napjává”.
Ezt is olvasd el! Mit hozott a Jézuska? – avagy az ajándékozás-kultusz térhódítása
A francia forradalom nemcsak az uralkodót, de a karácsonyt is elüldözte.
Fotó: Getty Images
Azoknak a hithű keresztényeknek, akik bármilyen módon meg akarták ünnepelni a nagy napot, titokban kellett ezt tenniük hiszen ha lebuktak, könnyen az életükkel is fizethettek azért, mert karácsonyoztak. A tilalom alig tíz évig volt életben, 1799-ben Bonaparte Napoleon újra jeles nappá nyilvánította december 25-ét.
Szovjetunió – 1929
Jozif Sztálin rémuralmával történelemkönyvek ezrei foglalkoznak, de az talán kevésbé ismert tény, hogy a politikus gyűlölte a karácsonyt. Lévén, hogy megrögzött keresztényellenes volt, mindent el akart tűntetni, ami bármilyen módon is a vallásra emlékezteti az embereket. Épp ezért december 25-ét munkanappá nyilvánította, és még a fenyők feldíszítését is megtiltotta a lakosságnak.
Sztálin a fenyőállítást nem, de az ünnepet teljesen átalakította
Fotó: Getty Images
A tilalom hat éven keresztül volt életben, egészen addig, amíg Sztálin egyik régi barátja, Pável Postyshev a Pravdában közölt cikkében egy új ötlettel állt elő:
tartsuk meg a fenyőket, de vegyük el az ünnep vallásos mivoltát.
Épp ezért egy teljesen új szokás vette kezdetét december végén, a szovjet újév ünneplése, amelynek immár a része volt a fenyőfaállítás, szigorúan vallási tartalom nélkül. A hatalom még egy külön karaktert, a Ded Morozt, vagyis a Fagyatyát is kitalálta, ami nagyjából megfeleltethető a magyar Mikulásnak.
Németország – 1933
Németország sokat tett a karácsonyi szokások elterjedéséért: nekik köszönhetjük a faállítás hagyományát, de tőlük erednek az adventi naptárak is. Ám Jézus – tekintve, hogy zsidó volt – sehogy nem illett bele Adolf Hitlervilágába, ezért úgy döntött, hogy örökre megfosztja a népét az év végi, vallásos ünnepléstől. Ehelyett mindent megtettek, hogy a saját propagandájuk terjesztésére és az emberek indulatainak felkorbácsolására használják a karácsonyt.
Még a karácsonyi üdvözlőlapon is Hitler szerepelt
Fotó: Getty Images
Épp ezért,
bár nem szüntették meg a karácsonyfát, díszként csak horogkereszteket és egyéb, náci jelképeket használhattak és természetesen a csillagot is száműzték a fa tetejéről.
A betlehemekben jellemzően náci vezetők képei díszelegtek és az összes karácsonyi dalt átírták úgy, hogy kihagytak belőlük mindent, ami a vallásos jelleget erősíti.
Ez is érdekelhet! Krampusztól a KFC-ig: 8 furcsa karácsonyi szokás a világ minden tájáról
Észak-Korea, ahol ma is tilos ünnepelni
A mai napig akadnak olyan országok, ahol nem számít ünnepnek december 25-e. Ilyen például Afganisztán, Szaúd-Arábia, Szomália vagy Tunézia. Fontos hozzátenni, hogy ezeken a területeken nem tiltják Jézus születésének megünneplését, de ugyanúgy munkanapnak számít, és a lakosság nagy többségének vallási okok miatt semmit nem jelent ez a nap.
Ám van egy ország, ahol kifejezetten tiltott ünnepnek számít a karácsony, ez pedig nem más, mint Észak-Korea.
Kim Dzsong-Un ugyanis úgy tekint a kereszténységre, mint egy szerveztre, ami próbálja aláásni az ő uralmát, ezért minden lehetséges módon tiltja a vallási ünnepeket. Bár a hivatalos álláspont szerint az országban szabad vallásgyakorlás van, a valóságban emberek tucatjait végezték már ki azért, mert Bibliát találtak náluk.