Múlt hét óta Kalifornia történetének legnagyobb bozóttüzei tombolnak. Műholdfelvételeken látszik, hogy mekkora a baj, mutatjuk.
A tűzesetek nem véletlenek, hiszen a térségben hetek óta tart a kánikula. Ahogy mi is megírtuk, a Kaliforniában található Death Valley Nemzeti Parkban 54,4 Celsius-fokot mértek, ami abszolút rekordnak számít, amióta modern eszközökkel mérnek. De más helyeken is évtizedes rekordok dőltek meg.
High resolution satellite imagery of wildfires burning last night in Northern California. pic.twitter.com/SodJKm9B1M
— CIRA (@CIRA_CSU) August 21, 2020
Jelenleg Kalifornia második és harmadik legnagyobb tüzei tombolnak három különböző területen több mint 3000 négyzetkilométeren.
The 2nd & 3rd largest fires in California history are simultaneously burning, right now. pic.twitter.com/V7SdrOgckT
— Dakota Smith (@weatherdak) August 22, 2020
Hogy nem egyszeri katasztrófáról van szó, azt jól jelzi, hogy az állam történetének tíz legnagyobb bozóttüze 2003 óta gyulladt fel, a három legsúlyosabb 2018 óta. A szakértők szerint ennek egyértelműen a globális felmelegedés az oka.
Hundreds of wildfires are generating enormous amounts of smoke in California today. Here, NOAA's experimental HRRR-Smoke model depicts how thick the smoke will be and how far it will travel from Aug. 20 - 22 in UTC time (which is 7 hours ahead of PT) #CaliforniaFires #FireWx pic.twitter.com/X0AamcKUbx
— NOAA Research (@NOAAResearch) August 20, 2020
És egy elgondolkodtató összeállítás a 2020-ban történt tűzesetekről – Szibéria, Ausztrália és Kalifornia tüzei láthatóak a felvételeken:
Forrás: mashable