Pármai sonka
Fotó: Shutterstock

Az éghajlatváltozás és a sertéspestis az egekbe nyomta az árakat

Nagy bajban van a pármai sonka – lélekben készüljünk a búcsúra

Olaszország rendkívül gazdag kulináris örökséggel rendelkezik: elég csak a vízibivaly tejéből készült Mozzarella di Bufalára, a Modenában és Reggióban készülő Parmigiano Reggianóra vagy a Prosciutto di Parmára, más néven pármai sonkára gondolni. Utóbbi azonban komoly bajban van, a termelését ugyanis a klímaváltozás és a sertéseket sújtó betegségek nehézségek elé állítják.


A CNN szerint elképesztő mértékű, évi 1,6 milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak le az olaszok a pármai sonka eladásából. A világszerte ismert hús többek között annak köszönheti a sikerét, hogy a mai napig nagyon komoly szabályoknak és előírásoknak kell megfelelnie a készítés során.

Csak az számít ugyanis hiteles Prosciutto di Parmának, amit az északi Emilia Romagna régióban készítenek olasz sertéscombból és amit sóval, hideg levegőn pácolnak.

Ez is érdekelhet! Így készül az isteni olasz tészta, a sült ziti

A portál beszámolója szerint azonban komoly bajban vannak az itáliai gazdák, ugyanis egyre nehezebb megfelelni ezeknek a kritériumoknak. A CNN azt írja, hogy az éghajlatváltozás miatt már korántsem olyan hűvösek az olasz éjszakák, mint egy évtizeddel ezelőtt, így a gazdáknak más megoldásokhoz kell folyamodniuk.

P\u00e1rmai sonka

A termelők komoly bajban vannak a megtizedelt állatállomány miatt

Fotó: Shutterstock

A nyári éjszakák már nem olyan kellemesen hidegek, mint az elmúlt 15 év során, ezért nekünk is alkalmazkodnunk kell. Beszereztünk több klímaberendezést is, hogy biztosítani tudjuk a megfelelő hőmérsékletet a sonkának

– idézi a portál a hagyományos módszereket követő Stefano Borchinit, aki szerint az afrikai sertéspestis is jelentősen megtizedelte az állatállományt.

A terjedő vírusok miatt több korlátozást és szigorúbb ellenőrzéseket is bevezettek, aminek az az eredménye, hogy nincs annyi sertéscomb, amivel ki tudnánk elégíteni az igényeket

– mondja a férfi.

Komoly nehézségeink vannak az alapanyagok beszerzése során, emiatt pedig kénytelenek voltunk árat emelni. Tekintve, hogy az évek alatt jóval kisebb lett a kínálat, mint a kereslet, így érthető módon nőttek az árak.

A portál emlékeztet, hogy

a pestis 2021-es megjelenése óta több mint 200 000 sertést öltek le Lombardia régióban, csak az elmúlt két hónapban pedig közel 90 000 állatot kellett elpusztítani.

Bár sokan abban bíznak, hogy hamarosan feloldják a különböző korlátozásokat, így is legalább egy tucat sertéstelepet be kellett már zárni Olaszországban, ami a pármai sonka nemzetközi piaci helyzetét is jelentősen rontja.

Ezt is olvasd el! Csak úgy, mint az olaszok – így készül a risotto alla Milanese

A figyelmetekbe ajánljuk