Csak úgy, mint az olaszok – így készül a risotto alla Milanese

Csak úgy, mint az olaszok – így készül a risotto alla Milanese

Csak úgy, mint minden olasz fogásnál, a rizottó elkészítése is régiónként eltérhet, Milánóban azonban ez az egyszerű, sáfrányos verzió a legnépszerűbb. Ezzel a könnyű recepttel pedig bárki könnyedén elkészítheti otthon.


A Risotto alla milanese eredete egészen a középkorig nyúlik vissza. 1574-ben egy belga üvegműves, Valerio di Fiandra alkotta meg, aki ekkoriban Lombardiában tartózkodott, mert a milánói Dóm üvegablakain dolgozott. Üvegműves céhtársai adattak sáfrányt a vajjal gazdagított fehér rizottóhoz a leánya esküvői ünnepségére. A sáfrány az üvegművesek “munkaeszköze” volt, ezzel a hihetetlenül drága fűszerrel érték el az üvegek különleges sárga színezetét.

Hozzávalók:

  • 300 g Arborio vagy Carnaroli rizs
  • 1 kis fej hagyma, apróra vágva
  • 1 liter csirkehúsleves
  • 100 ml száraz fehérbor
  • 1 csipet sáfrány
  • 50 g vaj
  • 50 g reszelt parmezán sajt
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • Só és bors ízlés szerint
  • Elkészítése:

    Az első lépés, hogy előkészítsük az alapanyagokat. A hagymát apróra vágjuk, a sáfrányt pedig egy kis meleg vízben áztatjuk. A csirkehúslevest lassú tűzön melegen tartjuk. Fontos, hogy a húsleves forró maradjon, mert így könnyebben fel tudja venni a rizs az ízeket. Egy nagy serpenyőben olívaolajat melegítünk, majd hozzáadjuk az apróra vágott hagymát. Lassú tűzön pirítjuk, amíg a hagyma üveges nem lesz.

    A hagymához hozzáadjuk a rizst, és folyamatos keverés mellett pár percig pirítjuk. Ezt az eljárást „tostatura”-nak nevezik, és segít abban, hogy a rizsszemek felszínén egy vékony réteg képződjön, ami megakadályozza, hogy túlfőjenek.

    Amikor a rizs elkezd enyhén pirulni, hozzáadjuk a fehérbort. Addig kevergetjük, amíg a bor teljesen el nem párolog. A forró csirkehúslevest merőkanalanként adjuk hozzá a rizshez. Mindig csak annyi alaplevet öntsünk hozzá, amennyi éppen ellepi a rizst. Folyamatosan kevergetjük, és amikor a rizs felszívta az alaplevet, újabb adagot adunk hozzá. Ezt addig ismételjük, amíg a rizs meg nem puhul, de még mindig kissé al dente marad.


    Amikor a rizs majdnem kész, hozzáadjuk a sáfrányt és az áztatóvizet. Ez az a pont, ahol a risotto alla Milanese jellegzetes aranysárga színét nyeri el. Amikor a rizs elérte a kívánt állagot, lehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk a vajat és a reszelt parmezán sajtot. Alaposan összekeverjük, hogy krémes állagot kapjunk. Ízlés szerint sóval és borssal ízesítjük.

    A figyelmetekbe ajánljuk