méz
Fotó: Unsplash

Ezt az 5 élelmiszert hamisítják a legtöbbször – így járhatunk túl a csalók eszén

Az egészségünk is múlik azon, hogy mit eszünk. Sajnos az élelmiszereket is előszeretettel hamisítják a csalók, így érdemes körültekintően eljárnunk az éttermekben és a boltokban. Cikkünkben bemutatjuk, mely élelmiszereket hamisítják a legtöbbször, és azt is, hogy miképpen védekezhetünk a csalás ellen.


Szomorú, de ettől még tény: gyakran abban sem lehetünk biztosak, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe.

Az élelmiszeripar sem mentes a csalóktól, sőt kifejezetten gyakoriak az átverések.

Még az étlapok vagy a címkék is hazudhatnak, de nem kell kétségbeesnünk: a Bon Appétit nyomán megmutatjuk, hogy mely élelmiszereknél érdemes különösen odafigyelnünk, valamint elárulunk néhány trükköt, melyek segítségével túljárhatunk a csalók eszén.

Olívaolaj

ol\u00edvaolaj

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Alighanem az olívaolaj számít a leggyakrabban hamisított élelmiszernek. Mivel sokan egészségesebbnek tartják a napraforgóolajnál, nagy a kereslet iránta, különösen az Olaszországból származó változat népszerű. Ezt használják ki a csalók is, akik a tunéziai és a marokkói olívaolajat is olaszként címkézik fel. Ennél is aggasztóbb, hogy gyakran más növényekből származó olajokat hazudnak olívaolajnak a kereskedők, illetve hogy sokszor színezékeket is hozzáadnak a termékhez.

Tipp: ha módunk van rá, kóstoljuk meg a terméket vásárlás előtt, illetve figyeljünk arra, hogy a címkén egy konkrét település vagy termelő neve legyen feltüntetve, ne csak a származási ország.

Ez is érdekelhet! Olíva-gyorstalpaló: 6 fontos tudnivaló az olívaolajról

Méz

m\u00e9z

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Sajnos a mézzel is vigyáznunk kell. Az Európai Bizottság adatai szerint a kontinensünkön forgalomban lévő mézek fele hamisítvány. Néhány termelő a méz érlelésének felgyorsításával próbálkozik, mások azzal, hogy ugyan méhekkel termeltetik meg a mézet, de nem nektárból, hanem cukorszirupból. Sőt, olyan „méz” is kapható a boltok polcain, ami soha nem látott méhet: esetükben színezett cukorszirupról van szó.

Tipp: hagyatkozzunk érzékszerveinkre, ugyanis a valódi méz teljesen más illattal és ízzel rendelkezik, mint a színezett cukorszirup. Vásároljunk jó hírű termelőktől és akkor se ijedjünk meg, ha kristályosodik a méz – ez pont az eredetiségét jelzi.

Kaviár

kavi\u00e1ros szendvics

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A kaviár tisztított és sózott halikrát jelent, a világhírű orosz ínyencség tokhalak ikrájából készül. Az étel iránt nagy a kereslet, így előszeretettel hamisítják. Leggyakrabban azzal trükköznek a kereskedők, hogy egyéb, hazai fajok (pl. nyúlhal) ikráit próbálják meg autentikus orosz kaviárként ránk sózni.

Tipp: alaposan olvassuk el a címkét (még akkor is, ha nem lehetünk teljesen biztosak annak igazságtartalmában). Ne dőljünk be a gyanúsan olcsó ajánlatoknak.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Néhány dolog, amit feltétlenül tudnod kell a kaviárról

Sáfrány

s\u00e1fr\u00e1ny

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A sáfrány egy gyűjtőfogalom, amely egy növénynemzetséget jelöl. A köznyelvben egy elsősorban ételszínezésre használt fűszert hívunk így, amely a jóféle sáfrányból (Crocus sativus) készül. A sáfrány a világ legdrágább fűszere, tömegarányosan még az aranynál is értékesebb: tízmillió forintot is elkérnek egy kilójáért. Nem csoda, hogy gyakran hamisítják, például úgy, hogy szeklicével vagy más növényekkel hígítják a terméket.

Tipp: ne dőljünk be az irreálisan olcsó ajánlatoknak. Mindig szálas változatot vásároljunk, az őrölt, zárt csomagolású verzió esetében könnyebb dolguk van a csalóknak.

Vanília

van\u00edlia

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A világ második legdrágább fűszerét, a vaníliát is előszeretettel hamisítják.Számos fajta tartozik ide, de a fűszert elsősorban a Vanilla planifolia nevű típusból nyerik ki. A hamis változatot gyakran vanillinból készítik. A vanillin ténylegesen megtalálható a vaníliafajtákban, ez felelős a finom illatért is. Azonban szintetikusan is elő lehet állítani, így amennyiben a fűszerkészítmény címkéjén külön fel van tüntetve a vanillin is, jó eséllyel nem organikusan készített vaníliáról van szó.

Tipp: a szintetikus vanillint tartalmazó vanílián kívül kerüljük az olyanokat is, amelyek hozzáadott cukrot vagy kukoricaszirupot tartalmaznak.

A figyelmetekbe ajánljuk