fűszerek egy kanálban

A világ egyik legdrágább fűszerét Magyarországon is termesztik

A sáfrány a világ legdrágább fűszere, kilója akár 10 millió forintot is érhet. Nagyon régóta világcsúcstartó és szakértők szerint ez nem is fog egyhamar változni. De miképp lehet kiszűrni a hamisítványokat?



A sáfrány árát két dolog határozza meg. Az egyik a minősége, amit a termesztésének körülményei és a szedése befolyásol. Bizonyos műveleteket nem lehet gépesíteni, a szedés és a bibézés kizárólag kézzel történhet. Egy tized grammnyi szárított sáfránybibéhez nagyságrendileg 32 virágra van szükség – írja a Vince.

Ez is érdekelhet: A tökéletes marhapörkölt titka egy nagyon egyszerű fűszer

Ez 96 bibeszálat jelent. (A konyhában a családi ételhez 4-5 bibeszálat használunk fel.) Magas árának másik oka a növény beltartalmi értéke: 180 illékony hatóanyagot tartalmaz, de megtalálható benne a krocin, pikrokrocin, szafranol, krocetin is.

Régebben Magyarországon is termesztették, ám egy idő után leálltak. Ez azonban most jó eséllyel változni fog. Hazánk teljes területe alkalmas lehet a sáfrány termesztésére. A sáfrány a laza, homokos talajt szereti, nem bírja a pangó vizet és mínusz 23 fok alatt elfagy.

s\u00e1fr\u00e1ny

Shutterstock

A klímaváltozás miatt mindenki keresi azokat a növényeket, amik kiszámítható hozamot, tervezhető költségeket és bevételt jelentenek. A sáfrány megfelel az elvárásoknak. Jelenleg 3 olyan termesztő van hazánkban, akik régóta foglalkoznak a növénnyel, és nagy tőszámú ültetvénnyel rendelkeznek. Hozzájuk zárkózik fel 5-6 olyan gazdálkodó, akik nagy mennyiségű hagymagumót telepítettek az elmúlt 1-2 évben. Mellettük pedig több, mint tíz család a folyamatos, lassabb ütemű bővítés mellett döntött, de nekik sem kell sok év, hogy felzárkózzanak a nagyokhoz. Úgy becsülhető, hogy 5-6 év múlva Magyarország ismét felkerülhet a sáfránytermesztők térképére.

Olvasd el ezt is! Az egyik legnépszerűbb fűszer az egyik legjobb természetes fájdalomcsillapító is

Az igazi sáfrányt számos helyen a mai napig összekeverik a nagyüzemi méretekben is termeszthető sáfrányos szeklicével. A szeklice, vagy más néven hamis sáfrány enyhén keserű, és illatra, illetve ízre is teljesen más, mint a drága társa. Könnyen megkülönböztethetők szárított változatban is. A valódi sáfrány bibéje hosszú vörös szál, ami a csúcsán kiszélesedik. A szeklicén ilyesmit nem figyelhetünk meg.

Amikor sáfrányt vásárolunk, kizárólag a szálas változatot vegyük. Őröltet, és zárt csomagolásút nem ajánlott.

A figyelmetekbe ajánljuk