Ha azon gondolkodsz, hogy edzés után igyál-e egy pohár vizet, először is le a kalappal, mert azt jelenti, hogy már bele is vágtál a mozgásba. A szakértők pedig válaszolnak a kérdésedre.
De ne feledd, hogy egy minőségi tornacipő és egy biztonságos környezet mellett, a víz lehet a legjobb barátod.
Mindig azt mondom, hogy a hidratálás a sportolók számára a legkevésbé kihasznált eszköz. A megfelelő hidratáltság kulcsfontosságú a teljesítmény és az energiaszint maximalizálásához
− mondja Natalie Rizzo, a New York-i Greenletes növényi alapú sportdietetikusa és a Planted Performance című könyv szerzője.
A lényegre térünk: igen, innod kell. De a hidratálási stratégiádnak ennél sokkal korábban kell kezdődnie. A legjobb, ha a hidratálást reggeltől estig szem előtt tartjuk − függetlenül attól, hogy mikor tervezünk edzeni.
Ez is érdekelhet: Az örök kérdés: jó-e lefekvés előtt egy pohár víz?
Amikor valaki azt mondta nekem, hogy szédül vagy émelyeg, az első kérdésem mindig az, hogy ivott-e elég vizet?
− magyarázza Sherry L. Granader, a kaliforniai Club Pilates oktatója.
A következőket javasolja a folyadékbeviteli irányelvek tekintetében a sportoló egyének számára.
- Edzés előtt: igyunk 2-3 millilitert (ml) testsúlykilónként az edzés előtti 2-4 órában. Egy 150 kilós személy esetében ez körülbelül 300-450 ml víz óránként az edzést megelőző órákban.
- Edzés közben: igyunk 200-400 ml vizet óránként, ami 2-3 nagy korty körülbelül 15 percenként.
- Edzés után: legalább 2,5 dl-t igyunk az edzést követő 30 percen belül.
Ezzel többféle egészségügyi előnyhöz is juthatunk:
- Megelőzzük az izomgörcsöket: az izomtömeg körülbelül 76%-a víz, így az edzés utáni vízivás segíthet megelőzni a kiszáradást. Emellett segít megelőzni a görcsöket, és lehetővé teszi, hogy az izmok továbbra is rendesen összehúzódjanak.
- Fenntartjuk a normál testhőmérsékletet: a vízre a szervezet minden folyamatához szükség van, de különösen fontos a testhőmérsékletünk szabályozásához.
- Csökkentjük a duzzanat kockázatát: ha nem iszunk elég vizet a nap folyamán, a szervezet hajlamos „belekapaszkodni" minden folyadékba, amit csak talál, hogy életben maradjon. Ezért fordulhat elő, hogy vízhiány esetén megduzzad a lábunk vagy a kezünk.
- Támogatjuk az emésztést: testünk víztartalma segít a tápanyagok felszívódásában, az ételek emésztésében és a vér egészséges keringésében. A dehidratáció székrekedéshez, valamint más, nem éppen optimális állapotokhoz vezethet.
Fotó: Shutterstock
Ha elmulasztjuk az edzés utáni folyadékpótlást, kellemetlen mellékhatásokat tapasztalhatunk, például fáradtságot, fejfájást, hányingert, szédülést. Sőt, éhesebbnek érezzük magunkat, vagy akár émelyeghetünk. A megfelelő folyadékpótlás fontos része az edzés utáni regenerálódási folyamatnak is.
Ha tovább olvasnál: 6 állítás a citromos víz hatásairól − megmondjuk, igazak-e
De nem a víz az egyetlen dolog, amire a testednek szüksége lehet az izzasztó edzés után. Az izomerősítő fehérjeszintézis elősegítése, a glikogén (energia) raktárak helyreállítása és a regenerálódás támogatása érdekében fontos, hogy edzés után együnk is valamit. A legjobb, ha az edzés után körülbelül 1 órán belül eszünk valami szénhidrátot, fehérjét és zsírt tartalmazó ételt.
A legjobb edzés utáni ételek és italok:
- Csokoládés tej
- Teljes kiőrlésű keksz sajttal és gyümölccsel
- Vegán Box
- Görög joghurt gyümölccsel és dióval
- Avokádós-tojásos pirítós
- Mogyoróvajas és banános szendvics
- Eper-Banán fehérjeturmix
Élvezd az említett rágcsálnivalók valamelyikét egy-két pohár vízzel körülbelül 30-60 percen belül az edzés után, és máris jó úton haladsz a gyors felépülés és a következő alkalommal még erősebb edzés felé.
Forrás: Eating Well