kávéültetvény
Fotó: Shutterstock

Arabica és robusta – valójában mi a különbség a két népszerű kávébab között?

A boltok és kávézók polcain a kávécserje mindkét termesztett fajának, az arabicának és a robustának is megtaláljuk a készre pörkölt változatát. De vajon mi a különbség a kettő között?


Az arabica és a robusta ízében, illatában, koffeintartalmában, termesztési körülményeiben és árában jelentősen különbözik, éppen ezért fontos, hogy tisztában legyünk tulajdonságaikkal, mert csak így tudunk ízlésünknek – vagy épp koffeinigényünknek – megfelelően választani közülük.

Az arabica kávébab íze általában lágyabb és kifinomultabb, ezért magasabb minőségű – vagy legalábbis magasabbra pozicionált – kávékhoz használják.

Jellemző rá a magasabb savtartalom és az összetettség, így az újhullámos pörkölők és a specialty kávézók lényegében kizárólag ebből a fajtából dolgoznak.

Számos trópusi, az egyenlítőhöz közel eső területen termesztik – Etiópia, Kenya, Kolumbia, Brazília és India számít a legfontosabb termőterületének. Mivel kifejezetten érzékeny nővényről van szó, előállítása nagyon körülményes, ezért jóval drágább, mint a robusta.

p\u00f6rk\u00f6lt k\u00e1v\u00e9

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A robusta ezzel szemben karcosabb és durvább ízű, alacsony savtartalommal, így egy kevésbé kifinomult fajtáról van szó.

Előnye, hogy kétszer annyi koffein van benne, mint az arabicában, így tökéletes választás annak, akit az ízélmény nem annyira érdekel, de gyorsabban és kevesebb pénzért szeretne felébredni.

Ennek megfelelően a szupermarketekben megtalálható legtöbb kávé robusta, az instant kávék pedig szinte kizárólag ebből készülnek. Mivel ez a fajta nem annyira érzékeny a kártevőkre, termesztése gazdaságosabb, így az arabicánál lényegesen olcsóbban juthatunk hozzá. Legfőbb termőterülete Vietnám, Indonézia, India, Uganda és Brazília.


A figyelmetekbe ajánljuk