repülő a felhők között

Rossz hír az utasoknak – a repüléskor fellépő turbulencia egyre erősebb lesz

De miért lesznek egyre ijesztőbbek a turbulenciák? A tudomány válaszol!


A tudomány szerint a légörvények hamarosan még viharosabbak lesznek. A turbulencia a légi közlekedés gyakran emlegetett része, sokan rettegnek tőle, bár teljesen ártalmatlan. Repülés közben a pilóta láthatja a horizonton, vagy megjósolhatja, ha zivatarok vannak kilátásban.

Most viszont a tudósok úgy gondolják, hogy ez még rosszabb lesz. Dr. Paul D. Williams, az angliai Readingi Egyetem kutatója 2017-ben egy általa készített előrejelző algoritmus alapján tette közzé a jóslatokat. A szakember legfontosabb megállapításai a tengerszint feletti magasság alapján változtak, ugyanis a légörvények 12 kilométeres magasságban sokkal erőteljesebbek voltak, mint 10 kilométeres magasságban. Úgy vélte azonban, hogy a tiszta levegő turbulenciája 2050-2080-ra egyes helyeken megduplázódhat – számolt be a The Manual.

Ez is érdekelhet:Félsz a repüléstől? Hat tipp egy profitól, ami megszüntetheti a szorongást

Mi az a clean air turbulence, azaz tiszta levegő turbulencia? Ez akkor fordul elő, amikor nincsenek felhők vagy rossz az időjárás, és a szél sebességének és irányának gyors változása lép fel. A tiszta levegő turbulenciája azért aggasztó, mert váratlan, nehéz elkerülni és egyre gyakoribb.

Unsplash

De a NASA is megkongatta már a vészharangokat. Az űrügynökség egy 2023-ban megjelent cikkében a változó éghajlatra mutatott rá, mint a turbulenciák főokára. A globális hőmérséklet a növekvő üvegházhatású gázkibocsátás, például a szén-dioxid miatt emelkedik. Ennek következtében a légkör felsőbb szintjein e keskeny, erős szélsáv nagyobb szélnyírásnak van kitéve.

A 2019-ben közzétett kutatás szerint a szélnyírás mennyisége 15%-kal nőtt 1979 óta, vagyis azóta, hogy a műholdak elkezdték megfigyelni azt.

2020-ban kínai tudósok is publikáltak egy tanulmányt, amely szerint a Föld felső légkörében a magasabb hőmérséklet a középső szélességi fokokon szélnyírást és erős turbulenciát vált ki.

Olvasd el ezt is! Mi történik, ha a gépünk nem tud landolni a rossz idő miatt?

Mivel ezek a légörvények nem láthatók, és olykor váratlanok, a pilóták számára kihívást jelent elkerülni őket. Szakértők szerint megúszhatnánk a turbulenciákat, ha a pilóták elkerülnék a négy fő sugáráramlatot, ami viszont meghosszabbítaná a repülési időt, és még tovább növelné a szén-dioxid-kibocsátást. Így csak bízni lehet abban, hogy idővel egy sokkal kedvezőbb megoldást találnak majd ki a szakemberek.

A figyelmetekbe ajánljuk