Minél többet járjuk a világot, annál inkább ráébredhetünk, mennyire változatos is a természet: a sötétkék óceánok, a bujazöld dzsungelek és a vöröses sivatagok is másféle arcát mutatja meg bolygónknak. Alábbi cikkünkben olyan ámulatba ejtő helyszíneket szedtünk össze, amelyek már-már földöntúli látványt nyújtanak – de még mindig itt a Földön.
Rum vádi Természetvédelmi Terület – Jordánia
Jordánia déli részén található az ázsiai ország legnagyobb száraz folyómedre, a 720 négyzetkilométeren elterülő Rum vádi. Ezt a területet meredek homokkősziklák, mély szurdokok, barlangok és narancssárgás-vöröses homok borítja.
A Rum vádi azonban nem mindig nézett ki így: időszámításunk előtt 3000-ig a térség sokkal nedvesebb volt, így az itt élők földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak.
Ma már a vidék marsbéli tájaira emlékeztet, így nem véletlen, hogy több híres amerikai produkciót is itt forgattak, például a Dűne-filmeket vagy a Mentőexpedíciót.
Badlands Nemzeti Park – Dél-Dakota, USA
A Dél-Dakotában található Badlands Nemzeti Park különleges – barna, vörös és narancssárga – sziklaképződményeit évmilliók alatt a víz és a szél eróziós munkája alakította ki.
A park egyedi látványa mellett híres fosszilis lelőhelyeiről, melyek felbecsülhetetlen értékű ősi maradványokat rejtenek a paleontológusok számára.
Ezt is olvasd el! A Mars egykor hihetetlenül hasonló lehetett a Földhöz
Atacama-sivatag – Chile
Az Atacama-sivatagot a tudósok gyakran a Marshoz legjobban hasonlító földi helyszínként emlegetik. Ez a kopár sivatag a világ egyik legszárazabb helye – olyannyira igaz ez, hogy egyes területeken még sosem esett csapadék.
A nem mindennapi éghajlati tényezőknek és a sziklákkal borított kietlen homokdűnéknek köszönhetően ez a hely vált az elmúlt évtizedekben a modern űrkutatás egyik központjává, gyakori jelenség ugyanis, hogy itt tesztelik a legújabb technológiákat.Továbbá a csillagvizsgálathoz is tökéletes helyszín, mivel a régióban egyáltalán nincs fényszennyezés.
Painted-sivatag – Arizona, USA
Az Egyesült Államok számos marsi tájat rejt, ezek közé tartozik az arizonai Painted-sivatag is, amely nevét a vöröses-lilás árnyalatú szikláiról kapta. Ahogy a magas sziklacsúcsok és mély kanyonok között barangolunk, könnyen úgy érezhetjük, mintha a Marson járnánk.
Különösen igaz ez napnyugtakor, amikor a vöröslő fények lenyűgöző látvánnyal ajándékoznak meg minket.
Ezt is nézd meg! Több mint egy évig élt Mars-szimulációban négy önkéntes
Dallol vulkán – Etiópia
A Dallol vulkán az kelet-afrikai ország egyik legkülönlegesebb természeti jelensége. Ez a terület a geotermikus aktivitás központja, azaz tele van forró, savas forrásokkal, bugyogó iszapmedencékkel és sóképződményekkel.
Az extrém környezeti viszonyok és a mérgező gázok miatt a Dallol felkeresése nem mentes a veszélyektől, ez azonban sok fotóst és kalandvágyó turistát egyáltalán nem rettent vissza.
Haleakalā Nemzeti Park – Hawaii, USA
A Maui szigetén található Haleakalā vulkán hatalmas kráterrel, vulkanikus sziklaalakzatokkal és a vörös bolygó képeit idéző kietlen szépséggel büszkélkedhet, amely sok bámészkodót vonz is.
A Haleakalā csúcsáról lélegzetelállító panoráma tárul elénk, miközben a kráter kopár kiterjedése húzódik alattunk. A napfelkelte megfigyelése erről az égi kilátópontról olyan élmény, amely valóban egy teljesen másik világba repíti minden szemtanúját.
Forrás: TheTravel