ősi sírhely
Fotó: Unsplash

Zombibiztos bronzkori sírhelyeket fedeztek fel archeológusok

Rendkívül érdekes sírhelyre bukkantak a németországi Szász-Anhalt tartományban. Úgy tűnik, évezredekkel ezelőtt valóban attól tartottak az emberek, hogy a holtak életre kelhetnek, ami miatt különleges óvintézkedésekhez folyamodtak.


Egy áramhálózat-fejlesztési projekthez kapcsolódóan végeztek ásatásokat régészek a németországi Oppin határában, amikor egy igencsak furcsa sírhelyre bukkantak – írja a Helló Magyar.

A sír az úgynevezett harangedényes kultúra idejéből való, ez az időszak képezte az átmentet az újkőkorszak és a bronzkor között. Mindez azt jelenti, hogy a sírban fekvő férfit legalább négyezer éve helyezték örök nyugalomra.

Ez is érdekelhet: Ezért temethették el élve Európában az embereket 5000 évvel ezelőtt

Azonban úgy tűnik, a korabeli emberek kételkedtek abban, hogy a halottak valóban örök nyugalmat találnak:

a holttest fölé a biztonság kedvéért elhelyeztek egy 100 cm hosszú, 50 cm széles és 10 cm vastag követ, minden bizonnyal azért, hogy még véletlenül se keljen ki a sírjából az illető.

A felfedezésnek óriási a jelentősége, ugyanis korábban nem sok hasonló sírhelyet találtak a harangedényes kultúra idejéből. Az azonban biztos, hogy nem csak ebben a korban féltek az emberek a túlvilágról visszatérő holtaktól: nem egy, a középkorból származó „zombibiztos” sírt találtak már archeológusok.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Hogyan lehet megvédeni az élőket a vámpíroktól? Ezeket a trükköket használták régen az emberek

A babonás emberek sok esetben ugyancsak hatalmas kövekkel próbálták megakadályozni a halottak feltámadását, néha pedig lándzsákat döftek a holttestbe. Olyan is előfordult, hogy hassal lefelé temették el a hullát, mondván, ha az kapálózni kezd, csak magát ássa egyre mélyebbre.

Ha megerősítést nyer, hogy a sírhely valóban a harangedényes kultúra idejéből származik, akkor alaposan átalakulhat a korszakról alkotott képünk.

A figyelmetekbe ajánljuk