A terrormadár, vagyis a Phorusrhacidae család egyik egyede
Fotó: Getty Images

A Phorusrhacidae családhoz tartozó madarak Dél-Amerika csúcsragadozói voltak egy időben

12 millió éves fosszíliák vizsgálatából derült ki, mekkora lehetett a világ legnagyobb gyilkos madara

„Terrormadarak” – a tudósok csak így nevezik azokat az őskorban élő, röpképtelen állatokat, akik a Phorusrhacidae családhoz tartoztak és egy időben a bolygó csúcsragadozóinak számítottak. Azt eddig is tudtuk, hogy ezek az állatok a mai madaraknál jóval nagyobbra nőttek, de egy nemrégiben végzett kutatás arra enged következtetni, hogy még annál is hatalmasabbak voltak, mint eddig hittük.


Ma más szinte lehetetlen elképzelni, de a paleocén és miocén földtörténeti korok között Dél-Amerikában a madarak számítottak a legveszélyesebb élőlényeknek. Az IFL Science beszámolója szerint a Phorusrhacidae családhoz tartozó élőlények hússal táplálkoztak és a kontinens déli részén – ahol nem voltak jelen más húsevő dinoszauruszok – 43 millió éven keresztül uralták a természetet.

Ez is érdekelhet!Egy rémisztő dinoszauruszfejű madárcsontvázat találtak Kínában

A portál most azt írja, hogy egy kutatócsoport Kolumbiában egy ehhez a családhoz tartozó madár sípcsontját vizsgálva különös eredményekre jutott.

Az IFL Science emlékeztet, hogy a fosszíliát 20 évvel ezelőtt fedezte fel Cesar Augusto Perdomo, de

csak most végeztek el egy 3D-szkenneléses vizsgálatot, amelyből azt állapították meg, hogy a madár akár a 3 méteres magasságot is elérhette.

Terrormad\u00e1r

A terrormadarak rendkívül gyorsan futottak és nem volt ellenfelük a vadonban

Fotó: Shutterstock

A terrormadarak a földön éltek, képtelenek voltak repülni, de rendkívül gyorsan futottak és minden bizonnyal más állatokkal táplálkoztak

– idézi a portál a kutatást végző másik szakembert, Dr. Siobhan Cooke-ot, aki azt is elárulta, hogy a számolások alapján a madár legalább 160 kilót nyomott.

Ezt is olvasd el! Hatalmas esőzés mosta felszínre minden idők legrégebbi dinoszaurusz-csontvázát

A szakértők a megtalált sípcsonton egy harapásnyomot is felfedeztek, amit – a jelen tudásuk szerint – egy őskori krokodilnak, a Purussaurusnak tulajdonítanak. Bár a nevük alapján úgy tűnhet, hogy dinoszauruszokról van szó, a Purussaurus valójában egy kajmánféle, ami elképesztő méretekkel bírt: a portál szerint akár 9 méteresre is megnőhetett.

A figyelmetekbe ajánljuk