A Nemzetközi Űrállomás hatalmas szemétdarabja fog a Földre zuhanni a hétvégén

A Nemzetközi Űrállomás hatalmas szemétdarabja fog a Földre zuhanni a hétvégén

Egy 2,9 tonnás raklap, amelyet egykor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) egy akkumulátor-frissítési küldetéshez használtak, most az útja végéhez közeledik, és várhatóan a következő napokban tér vissza a Föld légkörébe.


A raklap, amelyet 2021 márciusában a kanadai robotkar, a Canadarm2 dobott le az ISS-ről, három évvel azután, hogy az állomáson egy nagyszabású akkumulátorcsere-projekt során betöltötte a célját, hamarosan visszatér bolygónkra – számolt be róla a Gizmodo.

Ez is érdekelhet: Az elkövetkezendő években több tonna űrszemét zuhanhat a Földre

Jonathan McDowell csillagász szerint a raklap nem fog teljesen elégni a visszatéréskor, így körülbelül fél tonna szilánk fog a Földre zuhanni.

Az űrszemét a maga 2,9 tonnájával a legnagyobb tömegű tárgy, amelyet valaha is kidobtak a Nemzetközi Űrállomásról, és több mint kétszerese a 2007-es STS-118 küldetés során a Clay Anderson űrhajós által kidobott ammóniatartály tömegének.

A súlyos tömböt 2021. március 21-én szándékosan választották le az ISS-ről azzal az indoklással, hogy a tárgy egy ideig majd Föld körül kering, végül pedig évekkel később belép a légkörbe, és az el nem égett maradékai lakatlan területen landolnak.

Olvasd el ezt is! Fából készült műholddal küzd az űrszemét ellen Japán

Az előrejelzések szerint a megmaradt hulladékdarabok erős hang- és fényhatás mellett Németország területén csapodnak majd be.

A becsapódás péntek (2024. 03. 08.) estétől várható, azonban a szövetségi katasztrófavédelmi hivatal (BKK) tájékoztatása szerint a lakosságot nem fenyegeti komoly veszély.

A figyelmetekbe ajánljuk