Fából készült műholddal küzd az űrszemét ellen Japán
Fotó:NASA/Unsplash

Illusztráció.

Fából készült műholddal küzd az űrszemét ellen Japán

Még idén Föld körüli pályára áll a világ első fából készült műholdja.



Japán tudósok megalkották a világ első, magnóliafából készült szatellitjét, írja a Guardian.

A LignoSat nevet viselő miniműhold várhatóan idén nyáron áll majd Föld körüli pályára egy amerikai rakéta segítségével, miután minden eddigi kísérlet kedvező eredménnyel zárult.

A Kiotói Egyetem kutatói régóta törték a fejüket azon, milyen technológiai megoldásokkal lehet küzdeni az űrszemét problémája ellen. Közismert, hogy a fejünk fölött keringő, különböző fémekből készült műholdak, űrállomások vagy rakétaalkatrészek nem illannak el csak úgy maguktól – használatból kikerülve egyre csak növelik a kozmikus hulladék mennyiségét. A probléma mára olyan jelentős, hogy bolygónk környezeti tisztaságát is fenyegeti.

Ez is érdekelhet: Megdöntötte az űrben töltött idő világrekordját egy orosz asztronauta

A japán kutatók ötletes megoldással álltak elő: a Sumimoto erdészeti céggel társulva megalkották a világ első fából készült műholdját. Az azonban sokáig fejtörést okozott a tudósoknak, hogy melyik fafajta lenne a legalkalmasabb erre a célra.

Hogy megtudják a választ, laboratóriumokban próbálták reprodukálni a világűrben jellemző körülményeket, de az őket is meglepte, milyen jól bírják a faanyagok a viszontagságokat.

A laboratóriumi próbák után következhetett az éles teszt: mintákat küldtek a Nemzetközi Űrállomásra is.

Számtalan fafajtával kísérleteztek a kutatók, végül a magnólia bizonyult a leginkább strapabírónak.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Először sikerült áramot közvetíteni a Földre egy műholdról

A különleges műhold a tervek szerint idén nyáron kerül ki az űrbe, ahol fél évig fog működni. Küldetése végeztével ismét belép a Föld légkörébe, ahol elég majd – fémből készült társaival ellentétben azonban nem fog káros égéstermékeket hagyni maga után.

Hogy miért fontos ez? A University of British Columbia kutatói korábban már bebizonyították, hogy az alumíniumhulladék az ózonrétegben is kárt tesz.

Talán a japánok megtalálták a megoldást erre az égető problémára.

A figyelmetekbe ajánljuk