A Simcity 2000 című videojátékban létezett egy mikrohullámú erőmű, amelynek segítségével a napenergiát az űrben gyűjtötték össze és továbbították vissza a Földre. Az akkor még futurisztikusnak tűnő ötlet ma már valóság – hiszen tavaly június óta egy űrkísérlet során a Föld körüli pályán keringő műholdak napelemein keresztül próbáltak energiát továbbítani a bolygónkra. Most pedig nyilvánosságra hozták az első eredményeket arról, hogy miképp halad a kísérlet.
A Space Solar Power Demonstrator (SSPD) a Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment (MAPLE) segítségével bemutatta, hogy lehetséges az energiaátvitel az űrből a Földre. Ez az első alkalom, hogy napenergiát továbbítottak a Föld körüli pályáról, és ez lehet az első lépés a világűrben működő naperőművek felé – számolt be az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Nikola Tesla miért volt a piramisok megszállottja?
Az először 2023 januárjában indított eszköz mindössze két hónappal az üzembe helyezése után, már körülbelül 100 milliwatt teljesítményt tudott átküldeni az űrben. A teszt során pedig az is kiderült, hogy körülbelül 1 milliwattnyi teljesítmény jutott el a földre, és nyolc hónap alatt háromszor végezték el.
Az elképzelés egy körülbelül egy kilométeres, moduláris űrhajó-konstelláció létrehozása, amely 10 000 háztartás ellátásához elegendő energiát képes továbbítani. Az egyes, 1 méteres kocka alakú műholdak oldalanként 50 méteres lapos négyzetet alkotnak majd, amelynek egyik oldalán napelemek, a másikon pedig mikrohullámú adók találhatók. Mivel a MAPLE bármilyen irányba képes energiát sugározni, az elképzelés szerint ezzel a megközelítéssel közvetlenül energiát és áramot lehet küldeni egy távoli helyre vagy vészhelyzetben, mivel nincs szükség átviteli infrastruktúrára.
Ahogy az internet demokratizálta az információhoz való hozzáférést, úgy reméljük, hogy a vezeték nélküli energiaátvitel demokratizálja az energiához való hozzáférést. A földön nem lesz szükség energiaátviteli infrastruktúrára az energia fogadásához. Ez azt jelenti, hogy energiát küldhetünk távoli régiókba és háború vagy természeti katasztrófa által elpusztított területekre
– nyilatkozta tavaly Ali Hajimiri, az SSPP vezető kutatója és társigazgatója.
Olvasd el ezt is! Hamarosan emberi energiával is befűthetjük a tereket
Az SSPD-nek a MAPLE mellett más összetevőit is tesztelik: DOLCE-t (Deployable on-Orbit ultraLight Composite Experiment), amely az űreszköz telepítési szerkezetét figyeli, és ALBA-t, amely a legmegfelelőbb típusú fotovoltaikus cellákat vizsgálja. A róluk szóló eredményeket még nem osztották meg, de ezek az SSPD kulcsfontosságú elemei.
Mivel ez a kísérlet egyelőre még gyerekcipőben jár az eredményeket ismertető új dokumentum rávilágít a tervezés néhány gyenge pontjára, és arra, hogy hol van szükség fejlesztésekre. A következő változat a mostani erősségeire fog építeni, hogy közelebb kerüljenek egy teljesen tökéletes működő prototípushoz.