Oleg Kononyenko
Fotó: Getty Images

Megdöntötte az űrben töltött idő világrekordját egy orosz asztronauta

Soha senki nem töltött még annyi időt az űrben, mint Oleg Kononyenko, a Roszkozmosz kozmonautája, aki február 4-én döntötte meg a világrekordot. Az űrhajós 2008 óta több mint 878 napot tartózkodott a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, és bár azt gondolhatnánk, hogy ennyi idő a Földön kívül pont elég volt számára, ez nincs így.


Azért repülök az űrbe, hogy a kedvenc dolgomat csináljam, nem azért, hogy rekordokat állítsak fel. Büszke vagyok minden eredményemre, de arra még büszkébb vagyok, hogy az ember által az űrben töltött összidőtartam rekordját még mindig egy orosz űrhajós tartja

– fejtette ki véleményét Oleg Kononyenko, miután megdöntötte akorábbi csúcstartó, a szintén orosz Gennagyij Padalka rekordját.

Ezt is olvasd el! Az űrben ragadt asztronauta, akit elfelejtett az országa

A teljesítmény többek között azért is lenyűgöző, mert az űrhajósokat mind testileg, mind lelkileg megviseli a Nemzetközi Űrállomáson való élet.

Az ISS-en általában fél évet töltenek az űrhajósok, amely alatt komoly fizikai tehernek vannak kitéve. Ezek többsége – például a testben lévő folyadékok súlytalan környezetben történő újraelosztása – a Földre való visszatéréskor normalizálódik, némelyik azonban tovább tart.

A legjelentősebb a csontsűrűség csökkenése és az izomsorvadás. Az űrben tartózkodó emberek minden űrben töltött hónap alatt az ásványi csontsűrűségük körülbelül 1-1,5 százalékát veszítik el a kritikus területeken – például az alsó végtagokon és a gerincen. Bár az ISS-en van lehetőségük edzeni, és a legénység tagjai naponta körülbelül két órát töltenek testmozgással, az izomvesztés így is elkerülhetetlen.

A 6 hónapos űrrepülésből való felépülés több évbe telik, és még utána is folyamatos egészségügyi problémák merülnek fel. Többek között gyakrabban előfordulhat csonttörés, merevedési zavarok és – a sugárterhelés miatt – a rákos megbetegedések kockázata is élethosszig kitart.

Ez is érdekelhet: A földöntúli betegség – az űrhajós, aki allergiás lett a Holdra

Oleg Kononyenko \u00e9s k\u00e9t gyermeke 2019-ben

Fotó: Getty Images

Ez a hivatás azonban legalább ekkora érzelmi áldozatokkal is jár. A bezártság és a szerettektől való távollét nagy csapás. Ahogy fogalmazott az orosz asztronauta:

Nem érzem magam megfosztva vagy elszigetelve. Csak hazatérve jön a felismerés, hogy a távollétem alatt több száz napig a gyerekek apa nélkül nőttek fel. Ezt az időt senki sem fogja nekem visszaadni.

Kononyenko jelenleg is az űrben tartózködik. Ez sorban a ötödik küldetése, mely 2023 szeptemberében kezdődött és 2024 szeptemberéig tart. Az expedíció végét 1110 űrben töltött nappal zárja, így ő lesz az első ember, aki átlép az ezernapos határt.

A figyelmetekbe ajánljuk