Telihold.

A földöntúli betegség – az űrhajós, aki allergiás lett a Holdra

Az Apollo-17 egyik tudósa furcsa a jelenségre lett figyelmes a Holdra lépése után: allergiás tünetek kezdtek kialakulni nála.


Harrison H. Schmitt geológus 1972 decemberében lépett a Holdra. A leszállás után a tudós a Taurus-Littrow-völgy környékén, a Nyugalom tengere közelében lévő kőzetminták elemezte, és gyűjtötte össze.

A férfi, miután visszatért leszálló egység biztonságos részére, levette a speciális űrruhát, és egy óvatlan mozdulat folytán a bőre hozzáért a holdporhoz.

Ez is érdekelhet: Zenél a Hold? Furcsa hangokat rögzítettek az Apollo 10 űrhajósai

Amikor először megszagoltam a port, allergiás reakciót váltott ki belőlem, az orrom belseje bedagadt, a hangomon is hallani lehetett. De ez fokozatosan elmúlt nálam, és a negyedik alkalommal, amikor holdport lélegeztem be, már nem vettem észre

– mondta Schmitt a 2019-es Starmus űrfesztiválon.

Schmitt szerint azonban nemcsak őt érintette ez a probléma, mivel például egy fedélzeti sebésznek abba kellett hagynia a munkát, miközben a parancsnoki modulból a már korábban használt ruhákat vette ki.

Néhány ember esetében ki kell derítenünk, hogy lesz-e reakciójuk, ha krónikusan ki lesznek téve a Hold porának. Az én javaslatom az, hogy soha ne hagyjuk, hogy ki legyenek téve a holdi pornak, és mióta én repülök, számos mérnöki megoldás létezik arra, hogy a port távol tartsuk a ruhától. Ez elsősorban mérnöki probléma lesz

– folytatta Schmitt.

A kérdéskör egyébként aktívan foglalkoztatja a különböző űrügynökségeket is, hiszen napjainkban is folynak az ötletelések azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne orvosolni ezt a nehézséget.

Forrás: IFL Science


A figyelmetekbe ajánljuk