A Sierra Space nevű vállalat Dream Chaser DC-100-as űrrepülőgépe május 18-án érkezett meg a NASA floridai Kennedy Űrközpontjába, hogy a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) történő indulása előtt elvégezzék rajta az utolsó teszteket, írja a Robb Report.
Az első kereskedelmi célú teherszállító űrrepülőgép, a Dream Chaser DC-100 a Föld és a Nemzetközi Űrállomás között fog küldetéseket teljesíteni. A 9,1 méter hosszú és 4,5 méter széles gép innovatív szárnyai lehetővé teszik, hogy hazatérést követően a NASA – ma már nem használt – űrsiklóinak stílusában landoljon a kifutópályán.
Ez is érdekelhet! Így néz ki az űrhajó kabinja, amely turistákat vinne az űrbe
Az űrrepülőhöz egy 4,5 méter hosszú, Shooting Star nevű teherszállító modul is csatlakozik majd, amely további 3175 kilogrammnyi rakomány szállítására is képes. A Dream Chaser a NASA tervei szerint legalább hét küldetést fog teljesíteni, a Shooting Start viszont úgy tervezték, hogy a visszatérés során elégjen, ezzel lehetőséget teremtve arra, hogy minden út során közel négy tonnányi szeméttől szabaduljon meg a vállalat.
A NASA szerint a Tenacity becenevű első Dream Chaser 3500 kilogrammnyi élelmiszert, vizet és tudományos kísérletekhez szükséges alapanyagot szállít majd a Föld körüli pályán keringő űrállomásra. Az űrrepülőgépet nemrégiben rezgés-, hőmérséklet- és nyomásteszteknek vetették alá a NASA ohiói Neil Armstrong tesztlétesítményében, most pedig Floridában vizsgálják tovább.
Az indítás előtti utolsó fázisban többek között az akusztikai és elektromágneses interferenciát is teszteleik, valamint befejezik a repülőgép hővédelmi rendszerével kapcsolatos munkálatokat.
Ajánljuk figyelmedbe! A NASA új járműve a Hold eddig elérhetetlen részeire szállíthatja az űrhajósokat
A Tenacityt még 2024-ben elindítják a United Launch Alliance (ULA) Vulcan rakétájával a floridai űrközpontból, igaz, a kilövés pontos dátuma még nem ismert. A gép a tervek szerint 45 napot tölt majd az ISS-en, majd visszatér Floridába. A NASA úgy számol, hogy a további küldetések akár 75 napig is tarthatnak majd.