Egy harvardi tudós és a Pentagon UFO-irodájának vezetője által készített tanulmánytervezet felvetette, hogy egy idegen anyahajó lehet a Naprendszerben, amely apró, „pitypangmagnak" nevezett szondákat küld a bolygók felfedezésére.
Egy tanulmánytervezetben a páros szerint elképzelhető, hogy egy földönkívüli űrhajó a galaktikus szomszédságunkban tartózkodik, és olyan „pitypangmagszerű” kis űreszközök segítségével vizsgálja a régiót, amelyek képesek információkat gyűjteni és visszaküldeni, hasonlóan ahhoz, ahogyan az emberek űrszondákat küldenek ki különböző bolygók felfedezésére.
Avi Loeb, a Harvard Egyetem csillagásza és Sean M. Kirkpatrick, a Pentagon All-domain Anomaly Resolution Office (AARO) igazgatója – amelyet 2022 júliusában hozott létre a Védelmi Minisztérium (DoD) a „különös objektumok" felderítésére és tanulmányozására – március 7-én adta ki a Physical Constraints on Unidentified Aerial Phenomena című tervezetet. Ez nem a Pentagon hivatalos dokumentuma, hanem a DoD-vel partnerségben készült.
Loeb az ’Oumuamua – a Naprendszeren túli csillagközi látogató – kutatásairól ismert. A csillagászok először 2017-ben észlelték a szivar alakú objektumot, amelyet eredetileg egy üstökösnek gondoltak. Azonban hosszúkás alakja, a kóma (az üstököst beburkoló gázfelhő) hiánya és az a tény, hogy a Naptól távolodva gyorsult, megkérdőjelezte az üstökös-elméletet. Loeb ehelyett azt gondolja, hogy az 'Oumuamua egy idegen űrhajó volt.
Ez is érdekelhet: Idegen szimbólumok vagy csak megfagyott víz? Rejtélyes alakzatokat figyeltek meg a Marson
Hat hónappal az 'Oumuamua Földhöz való közeledése előtt egy kis, körülbelül 1 méter széles csillagközi meteor csapódott a Földbe. Ez a meteor, az IM2, nem állt kapcsolatban az 'Oumuamuával, de Loebet így is elgondolkodtatta.
Ez a véletlen egybeesés inspirálta őt arra, hogy fontolóra vegye annak lehetőségét, hogy a mesterséges csillagközi objektum potenciálisan egy olyan anyahajó lehet, amely a Földhöz közeli áthaladása során sok kis szondát bocsát ki, egy olyan működési konstrukciót, amely nem különbözik túlságosan a NASA küldetéseitől.
A kutató szerint ezeket a „pitypangmagvakat" a Nap árapály-gravitációs ereje vagy egy manőverező képesség választhatja el az űrhajótól.
A tanulmánytervezetben Loeb és Kirkpatrick az ismert fizika által behatárolt azonosítatlan rendellenes jelenségeket (UAP-k, a kormány által az UFO-kra használt kifejezés) vizsgálta. A szerzők szerint a pitypangszerű szondák úgy juthatnak el a Földre, hogy a csillagászok nem észlelik őket, mivel valószínűleg túl kicsik lennének ahhoz, hogy elég napfényt verjenek vissza.
A szerzők szerint az idegenek valószínűleg légkörrel rendelkező sziklás bolygókat akarnának felfedezni a Naprendszerben. Távolról a Vénusz, a Föld és a Mars is vonzónak tűnne, a Föld pedig a legnagyobb érdeklődésre tartana számot, ha az földönkívüliek folyékony vízre utaló jeleket találnának.
Mióta először feltételezte, hogy az 'Oumuamua egy idegen űrhajó volt, Loeb komoly kritikákat kapott a tudományos közösségtől. Egy, a Nature Astronomy 2019-es számában megjelent Perspective cikk szerint az elképzelés, hogy 'Oumuamuát szándékosan küldték a Földre, „provokatív" és „alaptalan".
Egy másik, 2023. március 22-én megjelent tanulmány a hidrogén-kibocsátás valószínűsíthető következményével magyarázza az 'Oumuamua furcsa mozgását – ami ismét cáfolja az idegen űrhajó elméletét.
Ennek ellenére a Pentagon az előző évben újból érdeklődést mutatott az amerikai légtér fölötti azonosítatlan objektumok tanulmányozása iránt. Az AARO tavaly nyári megalapítása óta a hivatal több mint 360 új vizsgálatot indított az amerikai katonai személyzet által jelentett állítólagos UAP-találkozásokkal kapcsolatban. Ezeknek körülbelül a felét „léggömbök vagy léggömbszerű entitásokként” magyarázták, míg a másik feléről nincs elegendő adat.
Forrás: Live Science