A Boeing Starliner űrhajója június 5-én indult el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), azzal a céllal, hogy a fedélzeten utazó asztronauták különböző teszteket végezzenek a világűrben. Csakhogy az eredetileg mindössze egyhetesre tervezett kaland úgy tűnik, hogy legalább 20 napos lesz, ugyanis a Boeing Starliner meghibásodott. Ez persze nem vet jó fényt a cégre, különös tekintettel arra a tényre, hogy ez volt az első alkalom, hogy a Starliner emberekkel a fedélzetén indult neki a végtelen világegyetemnek.
Ez is érdekelhet! Tudósok megfejtették, milyen idegen jel érkezett a Marsról
Butch Wilmore és Suni Williams, a Starliner asztronautái
Fotó: Getty Images
Az űrhajó szelepe a hírek szerint akkor hibásodhatott meg, amikor csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz. Ekkor a földi műszerek és a legénység, vagyis is hidrogénszivárgást jelentett, ami miatt el kellett tolni hat nappal a visszaérkezés időpontját.
Csakhogy a szivárgás nem akart megszűnni, sőt egyre több, apró lyukon keresztül észlelték a jelenséget, ami miatt további vizsgálatokat rendeltek el, a visszautat pedig kockázatosnak ítélték meg, ezért június 22-re módosították a hazatérés időpontját. A legújabb hírek szerint azonban a probléma továbbra sem oldódott meg, így a jelen állás szerint a leszállást június 26-án kísérlik meg leghamarabb az űrhajósok – írja a space.com.
Időt szeretnénk adni a csapatunknak, hogy minél több információt tudjanak gyűjteni, elemezhessék a helyzetet és természetesen arra is, hogy megbizonyosodjunk róla: biztonságosan haza tudnak érni
– mondta Steve Stich, a cég egyik vezetője, aki hozzátette: a Starliner vészhelyzet esetén képes leválni a Nemzetközi Űrállomásról, de amíg úgy látják, hogy érdemes maradniuk, maradnak.
Utolsó simítások a Boeing Starline-n, a kilövés előtt
Fotó: Getty Images
Mark Nappi, a Boeing kereskedelmi személyzeti programjának alelnöke azt mondta, hogy az adatok kiértékelése továbbra is folyamatban van és elsősorban lehetőségként tekintenek arra, hogy a késletetett visszaút miatt több információt tudnak gyűjteni a későbbi repülésekhez.
Olvasd el ezt is! Kutatók valódi halálcsillagra bukkantak egy távoli galaxisban
Erre minden bizonnyal szükségük is lesz, ugyanis a Boeing nem áll túl jól a hosszú ideje dédelgetett, nagy álma: az űrrepülés terén. A Starlinert eredetileg utasok nélkül 2019-ben kellett volna pályára állítaniuk, de ezt is folyamatosan elhalasztották és végül 2022-ben indult útjára az első Boeing Starliner.