Az univerzumunknak a jelenlegi formájában egyszer biztosan vége lesz – ez az, amiben szinte az összes tudós egyetért. Azt azonban egyelőre nem lehet megmondani, hogy ez pontosan hogy fog végbemenni, több lehetséges forgatókönyv is létezik. Nemrégiben azonban egy szuperfejlett kvantumeszköz segítségével tökéletesen sikerült modellezni azt úgynevezett hamis vákuum elméletet, ami felülír mindent, amit eddig a világegyetemről gondoltunk.
A kvantumszámítógépek és a velük végzett számítások egyre nagyobb szerepet kapnak a világmindenség megismerésének folyamatában. Ezek olyan számítástechnikai eszközök, amelyek a legfejlettebb szuperszámítógépeknél is sokkal hatékonyabban és pontosabban képesek akár a legapróbb számításokat és elméleteteket demonstrálni – írja az IFL Science.
Még több érdekesség a világűrből! 2031-ben landolhat a Holdon az Európai Űrügynökség vadonatúj leszállóegysége
A portál információi szerint ugyan ezek a gépek még nem működnek tökéletesen, arra alkalmasak, hogy különböző teóriákat és elméleteket vizsgáljanak velük. Ezt tették nemrégiben a Leedsi Egyetem, a Forschungszentrum Jülich és az Institute of Science and Technology Austria kutatói is, akik a világegyetem egyik lehetséges végét, az úgynevezett kvantumbomlást modellezték egy ilyen számítógéppel.
A különböző kvantumeszközök még fejlesztés alatt állnak, ezért különösen fontos az, hogy a megfelelő feladatok elvégzésére használjuk őket. Olyan elméleti kérdések megválaszolására kell használni őket, amik egy sima gépnek már túl bonyolultak, de a kvantumeszközök számára még nem túl nehezek
– idézi a portál a kutatást vezető tudóst, Zlatko Papic-ot.
A teória szerint az univerzum a hamis vákuum állapotában van, amiből bármikor kibillenthető
Fotó: Shutterstock
A portál szerint a kutatócsoport nemrégiben az úgynevezett kvantumbomlás teóriáját modellezte egy ilyen gépen.
A kvantummechanika alapja az, hogy minden lehetséges anyag a lehető legalacsonyabb energiaszintre törekszik: ezt nevezik stabil állapotnak.
Jelenleg ilyennek tűnik a világegyetem is, ám a feltételezés lényege az, hogy amit mi látunk, az mindössze egy úgynevezett „meta stabil” környezet. Tehát az univerzum az energiaeloszlás szempontjából kiegyensúlyozottnak tűnik, de a valóságban nem az.
Ez pedig a jövőben azt kell, hogy eredményezze, hogy a világmindenség egyik pillanatról a másikra megváltozik, mégpedig alapjaiban.
Ez azt jelenti, hogy az anyag, ahogy most ismerjük, megszűnik létezni és ezzel együtt a fizika törvényei is felborulnak.
Itt van például az univerzum Higgs-mezeje, ami leegyszerűsítve egy olyan energiaóceán, ami egyben tart mindent. A kutatók rámutattak, hogy ha ez a mező egy hamis vákuumban létezik, akkor abból bármikor kibillenthető. A modellezés során kiderült, hogy ha ez megtörténik, akkor
létrejönne egy hatalmas kozmikus buborék, ami óriásira duzzadna, egészen addig, amíg szépen lassan eltűnne a világegyetem is.
Ezt is olvasd el! Az egész bolygóra kiterjedő telet és éhínséget okozhat, ha ez az aszteroida a Földbe csapódik
Egy dologra nem igazán számítottunk: arra, hogy ez az egész folyamat valójában sokkal bonyolultabb annál, mint ahogy naivan gondolnánk, vagy ahogy a szakirodalomban leírják
– mondta Papic az IFLScience-nek.
A vizsgálat során ugyanis különböző méretű buborékokat kapunk, és a méretük befolyásolja azt, ahogyan egymásra hatnak. Rendkívül bonyolult folyamatot látunk akkor, amikor azt vizsgáljuk, hogy ezek a buborékok valójában hogyan fejlődnek, ütköznek és így tovább.