Az Argonaut célja, hogy ellátmányt és infrastruktúrát juttasson a Holdra. A forradalmi űreszköz ráadásul a kolóniaépítésben is sokat segíthet az űrhajósoknak, ugyanis 5 évig képes lehet majd a Hold felszínén maradni.
Az Európai Űrügynökség (ESA) egy közel 900 millió dollár – körülbelül 350 milliárd forint – értékű szerződést írt alá az Argonaut holdraszálló elemének megépítése kapcsán. A megbízást elvállaló Thales Alenia Space feladata a leszállóelem 2030-ban történő leszállítása lesz. A fejlesztés alatt álló elem teszi majd lehetővé, hogy a szállításra és kutatásra tervezett űrhajó sikeresen landoljon a Holdon.
A 2031-ben útnak induló Argonaut teherbírása 2 tonna lesz majd.
A rakomány tartalmazhat ellátmányt az űrhajósok számára, valamint mobil űreszközöket – például rovereket, tudományos és technológiai hasznos terheket, és a majdani holdi bázisok elemeit.
Ezt is olvasd el! Ha már költöznünk kell, a Hold jobb választás, mint a Mars
Az elképzelések szerint az első küldetés navigációs és távközlési hasznos teher, valamint energiatermelő és -tároló rendszerek szállítására irányul majd
– olvasható a Thales friss közleményében.
Az ESA szerint az űrhajót úgy tervezik, hogy hosszú ideig bírja majd a Hold felszínén.
Ez azt jelenti, hogy a tervek szerint 5 évig túléli majd a holdi éjszaka és nappal közötti kemény, akár 250 fokos hőmérsékletingadozást. Hosszú élettartama miatt nagy segítségére lehet a tudósoknak is a holdkutatásban.
Ez is érdekelhet! Hivatalos! Tudósok rájöttek, miből áll a Hold belseje
Az Argonaut lehetővé teheti Európa számára, hogy érdemben hozzájáruljon a nemzetközi partnerségekhez, miközben megnyitja az utat a Holdon való fenntartható emberi jelenléthez
– fejtette ki Daniel Neuenschwander, az ESA felderítésért felelős igazgatója.
Az Argonaut számít jelenleg tehát a legfontosabb projektnek az Európai Űrügynökség munkái közül, hiszen ezzel aktívan be tudnának kapcsolódni a nemzetközi holdkutatásba – különösen a NASA által vezetett Artemis-programba.
Forrás: Space