Illusztráció egy robot-ember hibridről
Fotó: Shutterstock

Ha megfelelően tudnák módosítani a génjeinket, képesek lennénk az űrben is élni

Genetikailag módosított emberek utazhatják keresztül az univerzumot

A különböző sci-fik és könyvek már régóta arról szólnak, hogy emberi kolóniákat telepítünk a Holdra, a Marsra és egyéb más, az univerzumban található égitestre. Annak ellenére, hogy ezek elképzeléséhez egyelőre meglehetősen nagy fantáziára van szükség, a kutatók már dolgoznak azon, hogy hogyan is élhetnének az emberek a világegyetem különböző pontjain.



A Science Alert ír arról, hogy gyakorlatilag a világűr felfedezésével egyidős az a gondolat is, hogy egy napon majd emberek népesítik be az egész univerzumot. Ehhez azonban rengeteg akadályt le kellene győznie a tudománynak, hiszen a kozmosz egy hideg és veszélyes hely, ahol – a jelenlegi tudásunk alapján – képtelenség hosszú távon elképzelni az emberi életet.

Egy nemrégiben kiadott könyv, a The End of Astronaut, amit Lord Rees asztronómus írt, szerint azonban az emberi tűrőképességet a jövőben egészen odáig lehet majd fokozni, hogy túléljük az univerzum viszontagságos körülményeit.

Ezt is olvasd el! A NASA tudósai szerint ezért nem sikerült eddig kapcsolatba lépnünk idegen civilizációkkal

A tudós véleménye szerint egyelőre kifejezetten fontos és érthető az, hogy alapvetően robotokat és különböző eszközöket küldünk felfedezőutakra a világegyetemben. Ezek az eszközök ugyanis fontos adatokat és felfedezéseket tehetnek, amelyeknek a segítségével sokkal alaposabban megérthetjük az univerzum működését.

Emberi g\u00e9nek

A tudósok szerint a növények és a baktériumok segíthetik ellenállóvá tenni az emberi szervezetet

Fotó: Shutterstock

Rees azonban nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy

a jövőben a tudomány eljut arra a pontra, ahol biztonságosan, következmények nélkül képes lesz módosítani az ember genetikai állományát.

Ezzel kapcsolatban egyébként régóta folynak kutatások, 2020-ban például egy tudóspár a genomszerkesztés forradalmasításáért kapta meg a Nobel-díjat.

A kutatók szerint a legnagyobb problémát az űrben – az oxigénhiányon és a táplálkozáson kívül – a különösen erős radioaktív sugárzás okozza. Jelenleg a világon több helyen folynak kísérletek arra vonatkozóan, hogy miképp lehet úgy módosítani az emberi géneket, hogy képesek legyenek elviselni ezt a fajta sugárzást.

Ez is érdekelhet! Lehet, hogy a NASA csak 2025-ben hozza haza az űrben ragadt asztronautákat

Rees egyébként egy olyan ötlettel áll elő, ami elsőre tényleg úgy hangzik, mintha egy science fiction regényből származna, de a szakértők szerint nem teljesen elrugaszkodott az ötlet. E szerint

megoldás lehetne az, hogy különböző növények és baktériumok azon génjeit fecskendezik az emberekbe, melyek ellenállóak a radioaktív sugárzással szemben.

A figyelmetekbe ajánljuk