A 21. században az űrkutatás fejlődése révén a Mars, a vörös bolygó, egyre inkább a figyelem középpontjába került. A tudósok és űrkutatók régóta tervezik a marsi missziót, és a következő évtizedekben ez valósággá válhat. De mi várna ránk, ha valóban megmérkőznénk a kihívással, és meglátogatnánk?
A marsi légkör vékony, térfogata mindössze 1%-a a földi légkörnek. Másképpen fogalmazva, a Marson 99%-kal kevesebb levegő van, mint a Földön. Ez részben azért van, mert a Mars körülbelül fele akkora, mint a Föld, valamint a gravitációja nem elég erős ahhoz, hogy a légköri gázok ne tudjanak kiszökni az űrbe – kezdi az IFLScience.
A vörös bolygó légkörének 95%-a szén-dioxid. A földi emberek számára ez nagy koncentrációban mérgező gáz, de szerencsére a légkörünknek jóval kevesebb, mint 1%-át teszi ki.
Ez is érdekelhet: Kiderült, mekkora valójában a Marson talált „ajtó"
Eközben a Marson szinte egyáltalán nincs oxigén; a levegőnek mindössze egytized százaléka, ami közel sem elég az emberek túléléséhez. Ha megpróbálnánk a Mars felszínén lélegezni anélkül, hogy űrruha biztosítaná az oxigént, egy pillanat alatt meghalnánk. Megfulladnánk, és az alacsony légköri nyomás miatt a vérünk is felforrna.
Eddig a kutatók nem találtak bizonyítékot az életre a Marson. De a kutatás még csak most kezdődik, a NASA műszerei még csak puhatolóznak. A vörös bolygó kétségtelenül szélsőséges környezet, ez viszont nem kizárólag a levegőre vonatkozik. Hiszen nagyon kevés folyékony víz található a felszínén, az átlaghőmérséklet pedig hihetetlenül hideg, éjszaka akár -73 Celsius-fok is lehet.
A Földön azonban rengeteg élőlény él túl szélsőséges környezeteket. Találtak már életet az Antarktisz jegében, az óceán fenekén és mérföldekkel a földfelszín alatt. E helyek közül sok helyen rendkívül meleg vagy hideg a hőmérséklet, szinte nincs víz és kevés vagy egyáltalán nincs oxigén.
Olvasd el ezt is! A NASA megerősítette: tó és folyó is volt a Mars felszínén
És ha az élet már nem is létezik a Marson, lehet, hogy évmilliárdokkal ezelőtt létezett, amikor még sűrűbb légkörrel, több oxigénnel, melegebb hőmérséklettel és jelentős mennyiségű folyékony vízzel rendelkezett.
Ez az egyik célja a NASA Mars Perseverance marsjáró küldetésének - az ősi marsi élet jelei után kutatni. A Perseverance ezért keresi a marsi kőzetekben az egykor élt organizmusok fosszíliáit - valószínűleg a kezdetleges életet, például a marsi mikrobákat.
A NASA jelenleg az embereknek a Marsra küldéséhez szükséges új technológiákon dolgozik. Erre a következő évtizedben kerülhet sor, talán valamikor a 2030-as évek végén. Addigra már felnőtt leszel - és talán az elsők között léphetsz a Marsra.