tevepók
Fotó: Shutterstock

Tevepók: kíméletlen ragadozó vagy ártalmatlan ízeltlábú?

Rémtörténetek sora kering az interneten a Közel-Kelet hatalmas ízeltlábújáról, a tevepókról. De vajon mi igaz a híresztelésekből? Cikkünkben ennek jártunk utána.



A tevepókok az Egyesült Államok iraki inváziójának kezdetekor, 2003-ban váltak világhírűvé. Az amerikai katonák fényképek sokaságát küldték haza egy hatalmas, világosbarna pókról, majd rövidesen rémtörténetek is szárnyra kaptak a különös élőlényről.

tevep\u00f3k

Tevepók

Fotó: Shutterstock

Internetes blogok tudni vélték, hogy a tevepókok 30 centiméteresre is megnőnek és óránként 25 mérföldet (40 kilométert) képesek megtenni. Egyes pletykák szerint az állatok sikító hangot adnak ki, csípésük pedig halálos is lehet.

Csakhogy ezeknek az állításoknak a fele sem volt igaz, a jelenség inkább arra jó példa, hogy a fakenews-terjesztés már az internetkorszak hajnalára is jellemző volt – derül ki az IFLScience cikkéből.

Ez is érdekelhet: Közel 100 éve kihaltnak hitt pókfaj tűnt fel Portugáliában

Először is: a tevepók valójában nem is pók.

A faj egy külön rendet (rovarpókok, latin nevén Solifugae) alkot a pókszabásúak osztályán belül.

Hosszú lábaikkal és hatalmas csáprágójukkal valóban egy nagy és félelmetes állat benyomását keltik, testük azonban mindössze néhány centiméter hosszú.

A tevepók valóban gyorsnak számít az ízeltlábúak között, a tudósok szerint óránként akár 10 mérföldet (16 kilométert) is képes lehet megtenni. Azonban ezt a számot is túlzásnak tartják egyesek, a bevezetőben említett tempó pedig végképp elképzelhetetlen.

A tevepóknak nincsen mérge, így az emberre sem jelent veszélyt

– igaz, a harapása kellemetlen tud lenni. Rendszerint rovarokkal, gyíkokkal, valamint kisebb testű rágcsálókkal és madarakkal táplálkozik.

Ugyancsak az internetes mesék birodalmába tartozik az az állítás, hogy az állat üldözőbe szokta venni az embereket. A valóság ezzel szemben az, hogy a rovarpókok a forró sivatagi nap elől keresnek menedéket a nagyobb testű élőlények árnyékában. A rend latin neve, a Solifugae szó szerint azt jelenti: a Nap elől menekülők.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Ő Herkules, a világ egyik legnagyobb és legveszélyesebb pókja

Nincs tehát mitől tartanunk: a tevepókok főként a Közel-Keleten vagy más sivatagokban fordulnak elő, kevés az esély arra, hogy valaha is találkozzunk egy példánnyal. Ha pedig mégis így lenne, akkor sincs okunk a pánikra, hiszen az állatok nem tudnak ártani nekünk.

A figyelmetekbe ajánljuk