A tudósok egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy feltárják az egyik legérdekesebb tengeri rejtély titkait: a legendás „tejes tengereket”, a világító vízfelületeket, amelyek zöld és fehér színű, túlvilági ködbe borítják az óceánt és a horizonton túlra is kiterjednek. A jelenség lényege abban áll, hogy éjszaka zöld vagy fehér színű fény jelenik meg a vízfelületeken.
Habár az éjszakai jelenség évszázadok óta kísérti a tengerészeket, mivel hihetetlenül ritka dologról van szó, a tudósok nehezen tudták megállapítani, hogy mi a kiváltó ok. A tejszerű tengereket feltehetően valamilyen biolumineszcencia okozza. Biolumineszcenciáról beszélünk, ha valamely élő organizmusban egy kémiai reakció fény, azaz foton kibocsátásával jár.
De vajon milyen élő organizmusról van szó?
A kutatók létrehoztak egy adatbázist az elmúlt 400 év minden feljegyzett észleléséről, abban a reményben, hogy megjósolhatják, mikor és hol bukkan fel legközelebb a jelenség.
Ezt is olvasd el! Az Antarktisz bizarr élőlénye akár 11 ezer évig is élhet
Justin Hudson, a Colorado Állami Egyetem kutatója szerint nagyon nehéz valami olyat tanulmányozni, amiről nincsenek adatok.
Eddig csak egy ismert fénykép van a tengerszintről, amely véletlenül készült egy jachtról, 2019-ből.
A másik bizonyíték egy vízminta, melyet 1985-ben egy kutatóhajó véletlen találkozása során a jemeni Szokotra-sziget közelében gyűjtöttek. Erről kiderült, hogy az úgynevezett Vibrio harveyi baktériumot tartalmazza. A tudósok ehhez vezetik vissza a jelenség kialakulását.
Sajnos azonban ez még messze nem számít döntő bizonyítéknak. Egyrészt továbbra sem világos, hogy a tejes tengerek milyen szerepet játszanak az óceáni ökoszisztémában, vagy hogy hogyan illeszkednek a szénkörforgásba.
Figyelmedbe ajánljuk! A semmiből tűnt fel a Kaszpi-tenger szellemszigete, most ugyanígy süllyedhet vissza
A modern műholdfelvételekből nyert meglátások alapján és több száz éves beszámolók feltérképezésének köszönhetően úgy tűnik, hogy a tejes tengerek az Arab-tenger és a délkelet-ázsiai vizek körül összpontosulnak. A munka során kiderült, hogy az észlelések időzítése összefügg a vizek hőmérsékletének változásával járó, ismétlődő éghajlati mintákkal. Lehet, hogy a tejes tengerek a baktériumok biológiai reakciójának az eredményei, de hogy ez mit jelent, még nem tudjuk biztosan — derül ki a Futurism írásából.