csillagos égbolt
Fotó: Shutterstock

Csodálatos égi jelenséget figyelhetünk meg az éjszakai égbolton

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint nemsokára egy gyönyörű égi együttállásnak lehetünk szemtanúi. Ha kelet felé tekintünk, egymás mellett figyelhetjük meg a vöröses fényben ragyogó Marsot és a Méhkas csillaghalmazt.


A jelenség azért különleges, mert a Mars égi mozgása pont a csillaghalmaz felett fordul vissza retrográd irányba, ez pedig azzal jár, hogy a bolygó egy héten keresztül szinte egy helyben áll majd a Méhkas mellett. Ez november 28. óta, egészen december 10-ig bármelyik tiszta éjszakán látható lesz, akár egy kis kézi távcső segítségével is.

A bolygó és a csillaghalmaz december 4-én, hajnali fél 4-kor kerül majd legközelebb egymáshoz – ekkor a Mars a Méhkas szélétől mindössze 1,7 fokra áll meg, írja a 24.hu.

csillagos \u00e9g

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A Mars több mint kétéves keringési ciklusa során 2025. január 12-én, vasárnap érkezik a legközelebb a Földhöz: ekkor csupán 96 millió kilométer lesz a két bolygó közötti távolság. Ekkor rendkívül részletesen megcsodálhatjuk majd, akár hétköznapi eszközökkel is.

A Méhkas csillaghalmaz, más néven Praesepe a Földhöz egyik legközelebb található nyílthalmaz. Több mint 1000 csillagból áll, közelsége és hatalmas mérete miatt pedig tiszta égbolton szabad szemmel is megcsodálhatjuk a Rák csillagkép közepében.

A Svábhegyi Csillagvizsgálóban decembertől a Mars megfigyelése van a középpontban – erre legközelebb csak 2 év múlva adódik majd lehetőség. Az eseményről és a Csillagvizsgáló programjairól bővebb információ ide kattintva olvasható.

A figyelmetekbe ajánljuk