Az ESA (Európai Űrügynökség) Gaia űrtávcsőnek sikerült megalkotnia a Tejútrendszer a lehető legpontosabb térképét, amely során közel kétmilliárd csillag és objektum helyzetét állapította meg annak érdekében, hogy jobban megértsük a galaxis múltját és jelenét.
A Gaia lenyűgöző munkájának köszönhetően tudjuk, hogy a Tejútrendszer számos kisebb galaxist nyelt el milliárd évekkel ezelőtt, ám az idő múlása miatt egyre pontatlanabb lesz. A GaiaNIR (NIR, azaz „near infrared“ – közeli infravörös) segítségével azonban az űrtávcső képes átlátni a Tejútrendszer porfelhőin, ezáltal pedig jobban megérthetjük a galaxis működési dinamikájának alapjait azokon a területeken, ahol sok a csillagképződés.
Habár a Gaia brilliáns és minden szempontból forradalminak tekinthető, a galaxis mindössze 1 százalékát méri fel. Az infravörös jelentősége, hogy a galaxis dinamikailag legizgalmasabb része és itt található a legtöbb porfelhő is. A Gaia nagyon jó láthatóságot biztosít, ám valójában nem tud olyan jól belátni a galaxis mélyére. Bizonyos értelemben mintha szemüveg kéne neki ahhoz, hogy átlásson a porfelhőkön, a közeli infravörös pedig pont ekkor jön segítségül
– mondta a GaiaNIR eszközzel kapcsolatban a Lundi egyetem professzora, David Hobbs az IFLScience magazinnak.
Ez is érdekelhet! Éjszakánként szabad szemmel is látható a Tejútrendszer – de csak bizonyos dátumokon
A Tejútrendszer centruma
Fotó: Shutterstock
A Gaia által létrehozott térkép szolgál majd alapul egy újabb küldetéshez, ahol még több információt szeretnének megtudni a tudósok. Régóta vágynak arra, hogy ilyen pontos adatokat mérhessenek, mint most a Gaia, ám számos kihívás miatt eddig ez megugorhatatlan feladatnak tűnt. A csapat reméli, hogy új eszközök, például spektrográf lesz segítségükre, hogy még több objektumot fedezzenek fel.
A Gaiának köszönhetően számos fekete lyukat, és aszteroidát fedeztek fel, ahogy különböző csillagok és távoli galaxisok helyzeteit is sikerült bemérniük. Mivel mozgásuk kiszámíthatatlan, ezért folyamatosan figyelniük kell ezeket az égitesteket.
Ha nem figyeljük állandóan, akkor nagy valószínűséggel nem ott lesznek majd 20 év múlva, mint ahogy azt gondoltuk. A küldetés problémája, hogy nagyon nehéz összesíteni az érdekes jelenségeket és égitesteket, amelyeket láttunk, mert annyira sok van belőlük. Úgy értem, folyamatosan írhatnám a listát és sosem érnék a végére
– tette hozzá Hobbs.
Ajánljuk figyelmedbe! Tudósok megtalálták a Tejútrendszer szívét
Ha kiválasztják a GaiaNIR küldetést, akkor feltételezhetően 2040-be küldik az űrbe, hogy folytassa előde, a Gaia munkáját.