Szovjet űrszonda
Illusztráció: Shutterstock/AI

Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre

Fél évszázadon át keringett a Föld körül, most visszazuhant az egykori szovjet űrszonda

Több mint fél évszázaddal a kilövése után ért véget az egykori Szovjetunió egyik legambiciózusabb, ám balszerencsés űrküldetése: a Kozmosz-482 űrszonda ugyanis május elején, 53 év után visszazuhant a Földre, az Indiai-óceánba – számol be róla az Interesting Engineering a Roszkozmosz hivatalos közleménye alapján.


A hidegháború kifejezetten forró éveiben az űrkutatás volt az a terület, ahol igazán látványosan tudott egymásnak feszülni az USA és az egykori Szovjetunió. A szovjetek nem engedhették, hogy Amerika előttük járjon: ezért indították útjára 1972-ben a Kozmosz–482-es szondát a Vénusz légkörének tanulmányozására, a szovjet Venyera-program részeként.

A Kozmosz–482 tulajdonképpen a sikeres Venyera–8 ikertestvére volt, amely ugyanabban az évben ért el a Vénusz felszínére, és több mint 50 percnyi adatot sugárzott vissza a bolygó extrém környezetéből.

A Kozmosz–482-nek azonban nem volt ilyen szerencséje: a hordozórakéta felső részének meghibásodása miatt nem tudta elhagyni a Föld körüli pályát, és 53 éven át keringett alacsony ellipszispályán.

A szonda fő egysége ugyan már 1981-ben visszatért a légkörbe és elégett, de a robusztus landoló egység – amelyet eredetileg a Vénusz szélsőséges viszonyainak túlélésére terveztek – tovább keringett az űrben, egészen mostanáig.

Bár a visszatérés során nem okozott károkat, maga az egység teljesen megsemmisült. Az egyik, állítólag a Kozmosz–482-ből leszakadó, szénné égett darabra már internetes licit is indult, cikkünk írásának idején 27 millió dollár a kikiáltási ára.

A figyelmetekbe ajánljuk