Ahogy az emberiségnek egyre több információ áll rendelkezésére a vörös bolygóról, és egyre közelebb kerül a Mars meghódításához, egyre sürgetőbbé válik a kérdés: mégis hogyan fog kinézni ez a folyamat és hogyan fogunk mi, emberek változni az új életben? Hogyan alkalmazkodhatunk egy olyan bolygóhoz, amely ennyire gyökeresen eltér a Földtől?
Emberi élet a Marson: habár az ötlet még mindig inkább egy utópisztikus sci-fibe illik, egyre több cikk és tanulmány foglalkozik a kérdés gyakorlati szempontjaival a pszichológiai felkészüléstől kezdve egészen a fenntartható technológiákig. Scott Solomon, a Rice Egyetem biotudományi professzora valós lehetőségként beszél a marsi életről, és azt, hogy az emberiség állandó településeket hozzon létre a vörös bolygón, nem is látja olyan távolinak.
Az emberi szervezet évmilliók alatt a Föld sajátos viszonyaihoz – például gravitációjához, légköréhez és mágneses védelméhez – idomult. Ezzel szemben a Mars egészen más környezetet kínál: alacsonyabb gravitáció, ritka, szén-dioxidban gazdag légkör és erős kozmikus sugárzás jellemzi, hiszen nincs bolygóméretű mágneses pajzsa. Ezek a körülmények komoly biológiai kihívást jelentenek majd a jövő űrtelepesei számára.
Az IFLScience-nek nyilatkozó Solomon szerint ha az emberiség huzamosabb időre berendezkedik egy idegen bolygón, az szükségszerűen új irányba terelné az evolúció menetét.
Ha sikerülne állandó kolóniákat létrehozni más égitesteken, azzal egy teljesen új evolúciós irányba indulnánk el.
Előbb-utóbb a marsi telepesek szervezete is változni kezdene – nemcsak belső működésében, hanem akár külső jegyeiben is –, ahogyan a szélsőséges marsi környezethez próbálna igazodni.
Ezt is olvasd el! Ez lehet az első lépés a Mars benépesítéséhez
Illusztráció
Fotó: buradaki/Shutterstock
A legfőbb fenyegetést a sugárzás jelenti, amely a felszínt éri – ez a Földön is ismeretes genetikai mutációkat válthat ki, ám a Marson még a legmodernebb védőfelszerelések sem zárják ki teljesen. Ugyanakkor éppen ezek a mutációk adhatják a természetes kiválasztódás alapját, elősegítve a gyorsabb biológiai alkalmazkodást. Elképzelhető például, hogy megnő a sötét bőrpigmenteket – például eumelanint – termelő gének gyakorisága, ezzel növelve a sugárzással szembeni ellenállást.
Solomon tréfásan azt is megjegyezte: ha elég idő telik el, a marsi emberek megjelenésükben is annyira eltérhetnek a földiektől, hogy akár a sci-fi világából ismert „kis zöld emberkékre” is emlékeztethetnek. Egy ilyen hosszú távú fejlődés akár egy új emberi alfaj – vagy teljesen új faj, például a Homo sapiens martianus – kialakulásához is vezethet.
Figyelmedbe ajánljuk! Úgy tűnik, végre tudjuk, hogy mitől vörös a Mars