Bár a Szaturnusz legnagyobb holdján, a Titánon folyók és metántengerek találhatók, egy új tanulmány szerint meglepő módon hiányoznak róla azok a torkolatvidékek, ahol az üledékek lerakódnak, ez pedig megváltoztathat mindent, amit eddig az égitestről gondoltunk.
Egy friss kutatás szertefoszlatta a reményt, hogy vízre bukkanhatunk a Szaturnusz legnagyobb holdján, a Titánon – írja az Interesting Engineering.
Ez is érdekelhet! Az élet nyomaira bukkanhattak egy alig 124 fényévre található bolygón
A portál beszámolója szerint kutatók nemrégiben torkolatvidékeket kerestek a hold felszínén, ám nem jártak sikerrel. Bár a Titánon metánból és etánból álló folyók és tengerek is találhatók, különös módon hiányoznak azok a képződmények, amelyeket a folyók által szállított üledékek hoznak létre, amikor egy nagyobb víztömegbe ömlenek.
A Naprendszerben
a Földön kívül csak a Titánon van bizonyíthatóan felszíni folyékony anyag – éppen ezért meglepő, hogy ezek a földihez hasonló torkolatvidékek nincsenek jelen.
Magától értetődőnek vesszük, hogy ha vannak folyók és üledékek, akkor kialakulnak torkolatvidékek is
– idézi a portál a tanulmány szerzőjét, Sam Birch-öt.
Mindent összevetve, a Titán rendkívül furcsa. Egyfajta játszótér azoknak a folyamatoknak a tanulmányozására, amikről azt hittük, hogy már értjük őket.
A kutatók azért remélték, hogy találnak torkolatvidékeket a Titánon, mert ezek az üledékekben gazdag képződmények értékes információkat hordozhatnak. Egy-egy ilyen terület hatalmas felszínről gyűjti össze az üledéket, és koncentráltan őrzi meg azt.
Ezt is olvasd el! Tévedtünk: közel 40 éve fennálló rejtélyt sikerült megfejteni az Uránusszal kapcsolatban