
Stressz és alvás: így öröklődik a feszültség egyik generációról a másikra
A stressz nemcsak modern világunk hétköznapjait befolyásolja, de örökségként is továbbadható. Egyre több tudományos kutatás igazolja, hogy a szülők – különösen az anyák – által átélt stressz nemcsak lelki, hanem biológiai nyomot is hagyhat gyermekeikben.
A kutatások szerint a stressz nemcsak a közvetlen tapasztalatok útján, hanem genetikai és epigenetikai mechanizmusok révén is átöröklődhet egyik generációról a másikra. Egy friss tanulmánynak köszönhetően a stressz generációk közötti átörökítésének útjaihoz – a traumákhoz, életkörülményekhez és génekhez – hozzáadhatunk egy olyan tényezőt is, amelyet eddig még nem vizsgáltak alaposan: az alvást.
A hónapokig tartó alvászavar a túlzott stressz egyik legjellemzőbb forrása: mindannyiunknak pihentető alvásra van szüksége, hogy megfelelően tudjuk szabályozni stresszreakcióinkat.
Ezt is olvasd el! Már egyetlen alvás nélkül töltött éjszaka is roncsolhatja az immunrendszerünket
Terhes nők esetében az első trimeszterben jelentkező reggeli rosszullét és a harmadik trimeszterben jelentkező fizikai kellemetlenségek miatt az álmatlanság gyakori kellemetlenség. Az új tanulmány összegyűjti azokat az eseteket, amelyek a terhes anyák alvásának a csecsemők és gyermekek későbbi egészségére gyakorolt hatását vizsgálják. Mivel már bizonyított, hogy a terhesség alatti rossz alvás növeli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát, az áttekintés azt a kérdést veti fel, hogy az anya terhesség alatti rossz alvásának hatása kiterjed-e a születés utánra is, és befolyásolja-e a gyermek fejlődését.
Az esettanulmányok a kismamák terhesség alatti alvási szokásait, majd a csecsemők és kisgyermekek egészségi állapotát és fejlődését mérték. Az elemzések figyelemre méltó mintákat tártak fel.
Először is, a terhes anya rossz alvása előre jelezte a csecsemő vagy gyermek rossz alvását – rövidebb alvási időt, több éjszakai ébredést és más alvászavarokat. Azt is előre jelezte, hogy a gyermek nagyobb eséllyel lesz túlsúlyos vagy elhízott, esetleg magas vérnyomása lesz, vagy légúti allergiát fog kapni. A gyermekkori fejlődési problémák, például sírás és nyűgösség, illetve az ADHD magasabb kockázata is ide tartozott.

Illusztráció
Fotó: BaLL LunLa/Shutterstock
Az eredmények arra utalnak, hogy a terhes anya alvási szokásai jóval a születés után is befolyásolhatják gyermeke alvási szokásait és egészségét, beleértve a fizikai és kognitív fejlődés fontos aspektusait.
Figyelmedbe ajánljuk! Egy kutatás szerint sokkal több mindenre emlékeznek a csecsemők, mint eddig gondoltuk
Akár a mindennapi életünkben is hasznosíthatjuk ezt a felmérést, ha nagyobb jelentőséget adunk az anya alvásának a terhesség alatt. Bár még nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a terhesség alatti hatékony stresszkezelés megelőzi a későbbi a rossz egészségügyi eredményeket, a terhes nőknek ragaszkodniuk kell ahhoz, hogy a szülészeti ellátást nyújtó orvosok az álmatlanságukat komolyan vegyék, hiszen ha belegondolunk, a terhes anyák nyugodt alvásának elősegítése a jövő generációba való befektetés egyik módja – olvasható a Psychology Today írásában.