A 21. század felgyorsult világa, a megfelelési és teljesítménykényszer sokakat sodorhat a kiégés határára. Olyannyira, hogy egy nemrégiben készített statisztika szerint az emberek közel fele, 48 százaléka küzd ezzel a problémával. A kiégés azonban szerencsére nem egyik napról a másikra alakul ki: egy fokozatos folyamatról van szó, melynek figyelmeztető jelei gyakran már jóval azelőtt megjelennek, hogy valóban komoly problémává válnának.
Állandósult fáradtság és kimerültség
Nem egyszerűen egy munkanap végén érzett, jóleső fáradtságról van szó, hanem olyan fajta kimerülésről, amitől még a legegyszerűbb feladatok elvégzése is lehetetlennek tűnik. Ilyenkor a fizikai és mentális energiaszint csökken, amit sem pihenés, sem alvás nem képes helyreállítani.
A kimerültség reggelente is érezhető, és a nap előrehaladtával pedig csak fokozódik.
Gyakran társul hozzá ingerlékenység, türelmetlenség és motivációhiány, amelyek tovább ronthatnak a helyzeten.
A kiégés gyakran jár érzelmi kimerüléssel, ami akár ingerlékenységhez is vezethet
Fotó: Shutterstock
Megoldás: Fontos, hogy rendszeresen szakítsunk időt a pihenésre és a kikapcsolódásra. Próbáljunk meg minőségi alvást biztosítani magunknak, ami egyszerre regenerálja a testet és a szellemet is. A rendszeres testmozgás és a természetben eltöltött idő is jelentősen hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez és az energiaszint növeléséhez.
Motiváció hiánya és érdektelenség
A kiégés egyik legárulkodóbb jele a korábban élvezettel végzett tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése. A motiváció hiánya, a közöny és a csökkent lelkesedés olyan állapothoz vezethet, amelyben
minden feladat tehernek tűnik, örömöt pedig még a sikerélmények sem nyújtanak.
Megoldás: Próbáljunk meg új célokat kitűzni, amelyek motiválnak és inspirálnak. Nem kell nagy dolgokra gondolni, gyakran már a legkisebb sikerélmények is képesek visszaadni a lelkesedést. Érdemes naplót vezetni arról, hogy egy adott napon mik voltak azok, melyek lelkessé, izgatottá tettek minket.
A test is üzen
A kiégés nem egy állandó állapot, vannak kevésbé súlyos és kifejezetten káros mélységei is. Utóbbi közé tartozik az, amikor már a testünk is jelez, vagyis amikor már egyértelmű fizikai tünetei vannak a jelenségnek.
Ezek jelentkezhetnek gyakori fejfájás, izomfájdalmak, emésztési problémák, alvászavarok és állandó fáradtságérzet formájában is. Ezek a tünetek sokszor a tartós stressz következményei, amelyet a szervezet egyre kevésbé képes megfelelően kezelni.
Megoldás: A kiégés mentális hatásai sokszor jelentkeznek testi tünetek formájában is, így érdemes beépíteni a mindennapjainkba a rendszeres testmozgást és egy kiegyensúlyozott étrendet is. Emellett
hasznos lehet különböző relaxációs technikákat is kipróbálni, mint például a meditáció, a jóga vagy különböző légzőgyakorlatok, amelyek segítenek a feszültség oldásában.
Csökkenő teljesítmény és koncentrációzavar
A kiégés egyik leggyakoribb következménye a teljesítmény csökkenése lehet. A koncentrációképesség gyengülése, a figyelem elkalandozása és a munkavégzés hatékonyságának romlása mind-mind arra utalhatnak, hogy valami nincs rendben. Ez hosszú távon frusztrációhoz és önértékelési problémákhoz vezethet, ami még tovább ronthat a helyzeten.
A kiégés sokszor jár együtt fizikai tünetekkel
Fotó: Shutterstock
Megoldás: Fordítsunk különös figyelmet arra, hogy megfelelően osszuk be az időnket, amit azt is jelenti, hogy legyenek olyan időszakok, amikor teljesen elszakadunk a munkától. Húzzuk meg a határainkat és munkaidő után ne foglalkozzunk mással, csak olyan dolgokkal, melyek boldoggá tesznek.
Érzelmi kimerültség és cinizmus
Az érzelmi kimerültséget sokan hajlamosak vagyunk félvállról venni, pedig ez a kiégés egyik legfontosabb tünete. A jelenség gyakran jár együtt cinizmussal, nemtörődömséggel, érdektelenséggel, melyekkel nemcsak magunknak, de a környezetünknek is komoly nehézségeket okozhatunk.
Megoldás: Fontos, hogy újra megtaláljuk az egyensúlyt az életünk különböző területei között. Kapcsolódjunk másokkal, beszéljünk az érzéseinkről, és ha szükséges, kérjünk segítséget. Az érzelmi támogatás és a közösségi kapcsolatok rendkívül fontosak a kiégés kezelésében.