A nyugtalan, felületes vagy az egyszerűen csak túl kevés alvással sokunknak meggyűlik a baja – különösen a forró éjszakákon. De vajon, mi lehet a nyugodt alvás ideális hőmérséklete? Elmondjuk!
Számos alvásvizsgálatot végeztek hőmérséklet-szabályozott laboratóriumi körülmények között, míg a Harvard Egyetem nemrégiben publikált tanulmánya szakított a laboratóriumi körülményekkel: a kutatásban résztvevő alanyok alvási szokásait, valamint a hőmérséklet-változásokat saját otthonaikban követte nyomon.
A ScienceAlert cikkéből kiderül, hogy a kutatást egy 50 fős 60 év feletti önkéntesből álló csoporton végezték. A végeredmény pedig az lett, hogy az idősebb felnőttek számára a legpihentetőbb alváshoz szükséges optimális hőmérséklet 20 és 25 °C között mozog. Azonban ami ennél is érdekesebb az az, amit a hőváltozással kapcsolatban kimutattak.
Amikor a hőmérséklet 25-ről 30 Celsius fokra emelkedett, a vizsgálatban résztvevők alvásminősége 10 százalékkal csökkent. Ez a visszaesés pedig pont elég ahhoz, hogy rontsa az agy teljesítményét, növelje a stresszt, a szorongást és a fáradtságot, valamint befolyásolja a szervezet vércukorszintjének szabályozását a következő napra.
Ezt is olvasd el! Ez az egy változtatás segíthet végre átaludni az éjszakát
Fotó: José Ignacio Pompé/ Unsplash
Mivel a bolygó globális felmelegedésével az éjszakák is egyre melegebbé válnak, a kutatás megállapításai szerint érdemes lenne támogatni a lakások, különösen az idősek otthonainak és a közintézmények hőkomfortjához kapcsolódó intézkedéseket. A légkondicionáláson túli megoldásokat, például fényvisszaverő festékeket és más építőanyagokat javasolnak különböző más tanulmányok is.
Miközben az éghajlatváltozás többrétű következményeivel küzdünk, nem szabad figyelmen kívül hagynunk az olyan alapvető dolgokat sem, mint az alvás
– hangsúlyozza Amir Baniassadi, a Harvard Medical School mérnöke és egészségügyi kutatója, a tanulmány vezetője.
Már tudjuk, hogy a rossz alvás tartós hatással lehet a fizikai és mentális egészségünkre, hiszen befolyásolja azt, ahogyan az embereket látjuk, illetve hatással van a kapcsolatainkra is. 2099-re a melegebb hőmérséklet következtében évente mintegy 50 óra alvást veszíthetünk el személyenként. Az idősebb korosztály a legveszélyeztetettebb, legyen az akár nappal, akár éjszaka.
Míg a 20 és 25 °C közötti hőmérséklet elősegítette a legpihentetőbb alvást, a tanulmány nagy különbséget talált az emberek között, ami azt jelenti, hogy minden embernek megvan a saját optimális hőmérsékleti tartománya az alváshoz, ami idővel akár változhat is
– véli Baniassadi, aki szerint korral is változhat, hogy mi a legoptimálisabb hőfok a pihenéshez.
Ez is érdekelhet: Mi az az alvás közbeni hipnózis? És tényleg segít?
A kutatás azt javasolja, hogy az alvás optimalizálása érdekében végezzünk apró módosításokat a saját személyes alvási környezetünkön, például javítsuk a légáramlást, vagy válasszunk könnyű hálóruhát. Magának az épület hőkomfortjának javításával látványosabb eredményeket lehetne elérni, bár ez nehezebb és költségesebb megoldás. Ez magába foglalná az új építésű házakra vonatkozó építési szabályok módosítását, a meglévő lakások jobb szigetelését, valamint a napelemek elterjedését ösztönző támogatásokat, hogy mindenki hozzáférhessen az olcsó villamosenergiához.
Baniassadi szerint az éghajlatváltozás és az alvásminőség kérdésével foglalkozni kell, hiszen az ez ügyben tett intézkedések:
az egészségünk és jólétünk érdekében rendkívül szükségesek.
A tanulmány eredetileg a Science of The Total Environment című folyóiratban jelent meg.