nők hallása
Fotó: Shutterstock

Illusztráció.

Egy kutatás kimutatta: a nők a világ minden pontján jobban hallanak, mint a férfiak

Az emberi fül egy csiga alakú, folyadékkal töltött szervvel rendelkezik, amely a hallás szempontjából döntő szerepet játszik. A hangot rezgések formájában érzékeli, és azokat idegjelekké alakítja át az agy számára. Egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben arra a megállapításra jutott, hogy a nők hallása felülmúlja a férfiakét. De vajon milyen tényezők alapján jutottak erre a következtetésre?


A vizsgálatot azért végezték, hogy kiderítsék, mennyire érzékeny a fülben található csiga, elemezve a különböző hangerősségű és hangmagasságú hangokra adott válaszát. A tudósok azzal a hipotézissel dolgoztak, hogy az életkor az elsődleges tényező, amely befolyásolja a cochlea, tehát a csiga érzékenységét. Eredményeik azonban azt mutatták, hogy a hallás amplitúdóját jobban befolyásolja a nem, mint az életkor.

A nők ugyanis átlagosan két decibellel érzékenyebb hallást produkáltak, mint a férfiak a vizsgált populációk mindegyikében.

A vizsgálat mintájába 450 személyt vontak be a világ 13 országából. Ebben különböző környezeti környezetből és kultúrákból származó emberek szerepeltek, különös figyelemmel az olyan csoportokra, amelyek gyakran kevésbé reprezentáltak a vizsgálatokban.

Amellett, hogy a nők jobban hallanak, a tanulmány arra is rámutat, hogy a környezet, amelyben az ember él, nagy szerepet játszik a különböző frekvenciájú hangok érzékelésének képességében.

Ezt is olvasd el! Miért halljuk a saját hangunkat olvasás közben?

Az erdőben élő emberek hallásérzékenysége volt a legmagasabb, a magasan fekvő területeken élőké pedig a legalacsonyabb. A kutatók a városi és vidéki környezetben élők között is különbséget tapasztaltak. A városokban élők jobban ráhangolódtak a magasabb hangokra, valószínűleg azért, mert megtanulják figyelmen kívül hagyni a halk közlekedési zajokat.

Az Interesting Engineering írása többször is kiemeli, hogy a vizsgálatban részt vevő valamennyi csoportban a nők következetesen felülmúlták a férfiakat. Egyes esetekben hat kilohertz különbség is előfordult. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a nem kulcsszerepet játszik a cochleáris érzékenység befolyásolásában. Ennek oka lehet a méhben történő fejlődés során a hormonoknak való eltérő kitettség, vagy az, hogy a férfiak és a nők között a cochleáris anatómia tekintetében enyhe szerkezeti különbségek vannak.

A kutatók hozzátették, hogy ez a jelenség nem mindig jár előnyökkel, hiszen az érzékenyebb fül jobban ki van téve modern világunk zajainak és az ezzel kapcsolatos problémáknak.

Figyelmedbe ajánljuk! A tudomány kimondta: a nők sokkal többet beszélnek

A figyelmetekbe ajánljuk