Vannak bizonyos sztereotípiák arról, hogy a férfiak vagy a nők beszélnek-e többet, egy új tanulmány azonban most pontot tesz a vita végére. A kutatási eredmények szerint ugyanis a nők életük középső szakaszának nagy részében hajlamosak többet beszélni – írja a Science Alert.
Erős kultúrákon átívelő feltételezés, hogy a nők sokkal többet beszélnek, mint a férfiak
– mondja Colin Tidwell klinikai pszichológus, az Arizonai Egyetem munkatársa, aki kutatócsapatával arra volt kíváncsi, hogy ez a feltételezés empirikusan tesztelve megállja-e a helyét.
Egy régebbi, 2007-es tanulmány szerint a férfiak és a nők nagyjából ugyanannyi szót beszélnek naponta – körülbelül 16 000-et. Ezúttal az új tanulmány kutatócsoportja viszont nagyobb léptékű volt: 2197 résztvevő, négy ország, 14 év adatgyűjtés és különböző korcsoportok szerinti bontás.
Illsztráció.
Fotó: Shutterstock
A beszélgetések részleteit véletlenszerű időpontokban gyűjtötték össze egy speciálisan erre a célra tervezett elektronikus rögzítő eszközzel, amelyet a résztvevők a hétköznapi életük során viseltek. Összesen 631 030 környezeti hangfelvételt használtak fel, amelyeket statisztikai modelleken keresztül dolgoztak fel.
Az új adatok olyan finom részleteket tártak fel, amelyeket a 2007-es tanulmány kihagyott. Ilyen például a korai és a középső felnőttkor közötti eltérés. A kutatók szerint arra, hogy miért beszélnek többet a nők, a magyarázat a gyerekekkel beszélgető anyákkal van összefüggésben. A nemi szerepek miatt gyakran a nőkre hárul a gyermekgondozás terheinek nagy része.
Ezt is olvasd el! Egy 350 ember által beszélt új nyelv fejlődött ki Ausztráliában
A férfiak és nők között bőven volt eltérés az életkorok között – a résztvevők közül sokan nem feleltek meg a statisztikai normának. Mindkét nemben voltak beszédes és hallgatag egyének. A legkevésbé beszédes résztvevő egy férfi volt, aki mindössze 62 szót beszélt naponta.
A legbeszédesebb résztvevő szintén egy férfi volt, aki napi 124 134 szót ért el: ha feltételezzük, hogy minden 24 órában nyolc órát aludt, ez majdnem 130 szót jelent minden ébren töltött percében.
Az adatok azt is kimutatták, hogy az emberek az idő múlásával kevesebbet beszélnek, kortól és nemtől függetlenül – amit a kutatók az egyre több képernyő előtt töltött időnek tulajdonítanak. Bár ez a tanulmány sokkal nagyobb, mint a 2007-es, a kutatók szerint még nagyobb a bizonytalanság az eredményekben.
Figyelmedbe ajánljuk! Miért halljuk a saját hangunkat olvasás közben?
A korai és középső felnőttkorban például azt találták, hogy a nők napi 1500 és 3600 szóval többet mondanak, mint a férfiak. Ez elég nagy spektrum, az alsó tartomány mindössze 10 perc körüli normál tempójú beszélgetést jelent, a felső tartomány pedig 23 percet. Sokkal nagyobb mintanagyságra van szükség ahhoz, hogy a nemen és a nemi hovatartozáson kívül minden olyan zavaró tényezőt ki lehessen szűrni, amely hatással lehet ezekre az eredményekre.
A jövőbeli tanulmányokban a kutatócsoport szeretné közelebbről megvizsgálni a csevegési szokásaink és az általános jólétünk közötti kapcsolatot.