Nyelvészek egy olyan új nyelvet dokumentáltak az ausztráliai Északi területen fekvő Lajamanuban, amelyet szinte kizárólag warlpiri őslakosok használnak. A rendkívül ritka light warlpirit csak egy mindössze 350 fős közösség beszéli.
A light warlpiri vagy warlpiri rampaku néven ismert új nyelv meglehetősen vegyes gyökerekből táplálkozik. Egyrészt a sztenderd ausztrál angol, másrészt a warlpiri – az Észak-Ausztráliában élő néhány ezer őslakos által beszélt nyelv –, harmadrészt az ausztrál kriol keveredéséből jött létre.
A kulturális kuriózumot az IFLScience szerint a legalaposabban Carmel O'Shannessy, az Ausztrál Nemzeti Egyetem nyelvészprofesszora tanulmányozza, aki 2005-ben számolt be először az új nyelvről. Szerinte a light warlpiri az 1970-es vagy az 1980-as években bukkant fel, amikor néhány warlpiri felnőtt alkalmanként elkezdte használni az angol és a kriol szavait az amúgy teljesen warlpiri nyelvű mondatok közepén.
A nyelvészetben ezt kódváltásnak nevezik – ez lényegében az, amikor a beszélő két vagy több nyelv között váltogat beszéd közben. O'Shannessy szerint amikor a gyerekek meghallották ezeket az összemosódó kifejezéseket, egyetlen nyelvként dolgozták fel őket, és ez vezetett idővel a light warlpiri kialakulásához.
Ahhoz, hogy egy kevert nyelv kialakuljon, két- vagy többnyelvű beszélők kellenek, akik gyakran és nagyon szisztematikusan váltogatnak a kódok között, és akiknek valamilyen társadalmi okuk van arra, hogy létrehozzák a saját beszédmódjukat
– mondta a nyelvészprofesszor. Hozzátette: nagyon-nagyon ritka, hogy a különböző nyelvek közötti váltogatásból tényleg létrejön egy új.
Földút az Északi területen
Fotó: Shutterstock
Az új nyelv idővel egyes lajamanuiak anyanyelvévé vált, arról viszont nem beszélhetünk, hogy elterjedt volna. Még a hagyományos warlpiri is „erősen veszélyeztetettnek" számít, és mindössze négyezer ember beszéli, de a light warlpiri még ennél is ismeretlenebb, csupán körülbelül háromszázötven ember használja, akiknek többsége negyven év alatti.
Lajamanu egyébként egy hihetetlenül elzárt közösség. A legközelebbi település Daguragu, körülbelül 110 kilométerre, de a legközelebbi jelentős méretű város, Katherine hatórányi útra, több mint 560 kilométerre fekszik. Az út nagy része ráadásul rossz állapotú földutakon vezet – részben ez az intenzív elszigeteltség tette lehetővé a light warlpiri kialakulását.
Bár elképesztően kevesen beszélik, nem a light warlpiri a legritkább nyelv, amiről tudomásunk van. A kusunda nevű Himalája-környéki ősnyelv például holtnak még nem nevezhető, mára azonban csupán egyetlen ember beszéli. A nyelv és a hozzá kapcsolható kultúra megmentésére nagy erőket fordítanak a különböző nepáli kulturális intézetek.