A stressz jeleit nem mindig könnyű felismerni. Legtöbbünk zsonglőrködik a zsúfolt karrier, a sűrű társadalmi élet, a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése között.
A Ciphr friss statisztikái szerint minden 14. brit felnőttből egy minden nap stresszesnek érzi magát, és minden ötödik felnőtt havonta két héten keresztül vagy annál is hosszabb ideig stresszes. Míg egy kis stressz itt-ott a mindennapi élet része, a visszatérő, az életminőséget befolyásoló tünetek nem. Fontos felismerni a stressz apró jeleit is, hiszen ezeket az ember sokszor elhessegeti.
Ez is érdekelhet: Tízből egy embert érint hazánkban állandó munkahelyi stressz
Pablo Vandenabeele, a Bupa UK mentális egészségért felelős klinikai igazgatója szerint a stressz az az állapot, amikor hosszabb ideig túlterheltnek érezzük magunkat − írja a Marie Claire. Ez a szervezet reakciója arra, hogy fenyegetve vagy nyomás alatt érzi magát, és időnként mindannyian átéljük.
Fontos tudni azt is, hogy milyen típusú stressztől szenvedsz. Jellemzően az átlagos stressz rövid távú, a krónikus stressz viszont hosszabban kitart. Ha hat hétnél tovább érzed a nyomást, akkor krónikus stresszről beszélünk. Ennek eredményeképpen nagyobb valószínűséggel fogod érezni magadon az alább felsorolt tüneteket is.
1. Fejfájás vagy szédülés
Fotó: Shutterstock
A krónikus stressz befolyásolhatja, hogyan érzed magad mentálisan és fizikailag, valamint azt is, hogyan viselkedsz. Az egyik első tünet a fejfájás vagy a szédülés. Ha tartós fejfájást vagy szédülést észlel, mindenképp kérj időpontot a háziorvoshoz, hiszen ez jelezhet stresszt vagy számos más, a háttérben húzódó problémát.
Ha tovább olvasnál: 5 tipp, ami segít a stressz és az unalomevés ellen
2. Mellkasi fájdalom, gyorsabb szívverés
Hasonlóképpen a mellkasi fájdalom vagy a gyorsabb szívverés is a stressz egyik leggyakoribb jeleként ismert. Ez teljesen más, mint a pánikroham, ahol „szabálytalan vagy száguldó szívdobogást, izzadást, remegést és légszomjat, más néven hiperventillációt" tapasztalsz.
3. Gyomor- és bélproblémák
Éltél már át hasmenést vagy gyomorgörcsöket életed egy különösen stresszes időszakában? Igen, a stressz nagyon is megnyilvánulhat fizikai tünetekben is. Nemcsak az ételek emésztését befolyásolja, hanem a bélműködést is.
4. Koncentrációs nehézségek
Fotó: Shutterstock
Egy 2020-as tanulmány megállapította, hogy a krónikus stresszt átélő emberek sokkal nehezebben koncentrálnak a munkában, mint a nem stresszes társaik. A koncentrációs nehézség gyakori szorongásos tünet, ezért érdemes orvoshoz forduli, ha rendszeresen elterelődik a figyelmed.
5. Szorongás vagy aggodalom
Az állandó aggodalom − kezdve attól, hogy elfelejtetted-e kikapcsolni a hajvasalót, hogy mit viselsz, vagy hogy mit gondolnak rólad mások − a stressz gyakori jele lehet, ahogy az is, hogy mindig azt feltételezed, hogy a legrosszabb forgatókönyv fog megtörténni.
6. Túlterheltnek érzed magad
Érezted már úgy, hogy képtelen vagy megbirkózni a napi teendőid listájával, vagy egyszerűen csak túl sok a dolgod?
Top tipp: A légzőgyakorlat vagy a meditáció egyaránt hasznos eszköz lehet a túlterheltség kezelésében.
7. Az étvágyadban bekövetkező változások
Túl sokat vagy túl keveset eszel? Nos, mindkettő annak a tünete, hogy stressztől szenvedsz, ahogy azt számos különböző tanulmány bizonyította. A tudomány kimutatta, hogy a nők hajlamosabbak túlenni magukat, mint a férfiak, és a stressz tüneteit az étellel enyhíteni.