Egy ember nyomkodja a számítógépes egeret.

A számítógépes egered megmutatja, stresszes vagy-e a munkában

Az, ahogyan az emberek gépelnek és használják a számítógépes egeret, jobb stresszmutató lehet, mint a szívritmusuk – közölték svájci kutatók kedden, hozzátéve, hogy modelljük segíthet a krónikus stressz megelőzésében.


A zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet (ETHZ) kutatói elmondták, hogy az adatok és a gépi tanulás segítségével új modellt dolgoztak ki a munkahelyi stressz szintjének kimutatására, amely kizárólag azon alapul, ahogyan az emberek gépelnek vagy használják az egeret.

Úgy tűnik, hogy az, ahogyan gépelünk a billentyűzeten és mozgatjuk az egeret, jobb fokmérője annak, hogy mennyire érezzük magunkat stresszesnek egy irodai környezetben, mint a pulzusszámunk

– mondta Mara Nägelin matematikus és a tanulmány szerzője.

A tanulmányhoz az ETHZ kutatói 90 résztvevőt figyeltek meg egy laboratóriumban, akik különböző irodai feladatokat végeztek, például találkozókat terveztek meg vagy adatokat rögzítettek és elemeztek.

Ez is érdekelhet: Ilyen hatással van az agyunkra a stressz

Feljegyezték a résztvevők egérrel és billentyűzettel kapcsolatos viselkedését, valamint a szívverésüket, és rendszeresen megkérdezték az alanyokat, hogy mennyire érzik magukat stresszesnek.

Míg a résztvevők egy része zavartalanul dolgozhatott, a csoport felét többször megzavarták chat-üzenetekkel, és arra is felkérték őket, hogy vegyenek részt egy állásinterjún.

Megállapították, hogy a stresszes emberek másképp gépelnek és mozgatják az egeret, mint a nyugodt emberek.

A stresszes emberek gyakrabban és kevésbé pontosan mozgatják az egérmutatót, és nagyobb távolságokat tesznek meg a képernyőn

– mondta Nägelin.

A kutatók azt is megállapították, hogy az irodában a stresszes emberek több hibát követnek el gépelés közben, és hajlamosak rohamosan, sok kis szünettel írni. A nyugodt emberek ezzel szemben kevesebb, de hosszabb szünetet tartanak gépelés közben – állapították meg.

A stressz, valamint a billentyűzet és az egér viselkedése közötti kapcsolat az úgynevezett neuromotoros zajelmélettel magyarázható.

A kutatók szerint sürgősen megbízható módszereket kell találni a munkahelyi fokozott stressz kimutatására, rámutatva, hogy Svájcban minden harmadik munkavállaló munkahelyi stressztől szenved.

Modelljüket jelenleg olyan svájci munkavállalók adatain tesztelik, akik beleegyeztek, hogy munka közben egy alkalmazás segítségével rögzítsék az egérrel és a billentyűzettel kapcsolatos viselkedésüket, valamint a szívritmusukat. Az ETHZ szerint az eredmények az év végére várhatók.

Forrás: Science Alert

A figyelmetekbe ajánljuk