A Földet 14 300 évvel ezelőtt érte az eddigi legnagyobb észlelt napvihar, derül ki egy fa ősi évgyűrűiből. Ha napjainkban érné el bolygónkat egy hasonló nagyságrendű vihar, az katasztrofális hatással lehetne modern technológiai társadalmunkra – számolt be a Space.com.
Ez is érdekelhet: Különös hangfelvételt tett közzé a NASA: ilyen hangja van a Napnak
A hatalmas napvihart egy nemzetközi tudóscsoport azonosította, akik az erodált Drouzet-folyó partján, Gap város közelében, a Déli Francia-Alpokban megőrzött ősi faévek tanulmányozásával foglalkoztak. Az ősi évgyűrűk tanulmányozásával a csapat a radiokarbon szintjében egy feltűnő kiugrást talált, amely 14 300 évvel ezelőtt következett be.
A kutatók az ősi fák gyűrűinek radiokarbon kiugrását a berillium méréseivel hasonlították össze – ez egy olyan kémiai elem, amely a grönlandi jégmagokban található, és amelynek elemzésével a különféle naptevékenységeket lehet nyomon követni –, és úgy vélik, hogy a radiokarbon látványos kiugrását egy kolosszális napvihar okozhatta, amely hatalmas mennyiségű energetikai részecskével bombázta a Föld légkörét.
A szakértők szerint fontos megérteni az ilyen viharok jövőbeli kockázatait, hogy kommunikációs és energiarendszereinket ellenálló képességgel ruházhassuk fel, hogy megvédjük őket a lehetséges károktól.
ShutterstockA szélsőséges napviharoknak óriási hatásai lehetnek a Földre. Az ilyen szuperviharok tartósan megrongálhatják az elektromos hálózat transzformátorait, ami hatalmas és kiterjedt, hónapokig tartó áramkimaradásokat eredményezhet
– nyilatkozta Tim Heaton, a tanulmány társszerzője.
Szerencsénkre az ilyen szélsőséges napviharok – az úgynevezett Miyake-események – nagyon ritkák. Az elmúlt 15 ezer évben mindössze kilenc ilyen esemény fordult elő.
A legutóbbi megerősített Miyake-események Kr. u. 993-ban, illetve Kr. u. 774-ben történtek, de az újonnan azonosított 14 300 éves vihar az eddigi legnagyobb feljegyzett vihar - körülbelül kétszer olyan erős, mint ez a két esemény, és tízszer olyan erős, mint a közismert 1859-es Carrington-esemény.
Olvasd el ezt is! Soha nem látott jelenség: egyszerre érte napkitörés a Földet, a Holdat és a Marsot
És szerencsétlenségünkre ezeknek az eseményeknek a pontos természete továbbra is kevéssé ismert. Nem tudjuk, hogy mi okozza a szélsőséges napviharokat, és azt sem, hogyan lehet megjósolni őket, mivel közvetlenül még soha nem figyelték meg őket. Azonban a tudósok az ehhez hasonló kutatásokkal igyekeznek feltérképezni, valamint megérteni a múltat, hogy a későbbiekben képesek legyenek megjósolni a jövőt.