Sokak örömére egyre hosszabbak a nappalok és egyre melegebben süt a nap, ám gyakran hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy a tavaszi napsugarak is negatív hatással lehetnek a bőrünkre. Bár az időjárás még nem perzselő, az UV-sugárzás már ilyenkor is ártalmas lehet, ha nem figyelünk oda megfelelően a bőrünk védelmére.
Használjunk fényvédőt akkor is, ha nem süt a nap
Sokan csak akkor veszik elő a különböző fényvédőket, amikor beköszönt a nyár és hét ágra süt a nap, ám a szakértők szerint ezzel nagy kockázatnak tesszük ki a bőrünket.
Ezt is olvasd el! Ezért érdemes feltérképezni az anyajegyeinket
A leégés nem az egyetlen bőrkárosodás, amit a Nap okozhat. A hosszú távú napfénynek való kitettség növeli a bazálsejtes karcinóma, a laphámsejtes karcinóma és a melanóma kockázatát
– idézi Dr. Shari Lipner dermatológust a Health Matters.
A szakember hozzáteszi: az ultraibolya (UV) sugarak lebontják a bőrünk rugalmasságáért felelős rostokat és a feszességet adó kollagénfehérjéket, ami mély ráncok kialakulásához is vezethet.
Minél több, annál jobb
A szakértő szerint az emberek a szükséges fényvédőmennyiség alig 25 százalékát használják
Fotó: Shutterstock
Az emberek általában csak a szükséges fényvédőmennyiség körülbelül 25%-át használják
– emeli ki Dr. Lipner.
Általánosságban elmondható, hogy nagyjából négy-öt centiliternyi mennyiséget kellene használnunk az egész test lefedésére. Emellett az is nagyon fontos, hogy kétóránként újra kell kennünk magunkat, különösen, ha izzadunk vagy vízzel érintkeztünk.
A fényvédő mellett Dr. Lipner azt is javasolja, hogy
viseljünk napszemüveget és ultraibolya-védelemmel (UPF) ellátott ruhát.
Még több érdekesség! 4 egyszerű trükk, amivel újra ragyogóvá varázsolhatod a száraz arcbőröd!
A tökéletes fényvédő kiválasztása
Érdemes az ásványi fényvédőket előnyben részesíteni a kémiaiak helyett
Fotó: Shutterstock
A szakértő szerint egyáltalán nem mindegy az sem, hogy milyen bőrtípusra milyen fényvédőt választunk.
A kémiai fényvédők – amelyek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, mint az oxibenzon és az avobenzon – szivacsként működnek, és elnyelik a napfényt
– mondja a dermatológus.
Ezzel szemben az ásványi fényvédők, amelyek jellemzően cink-oxidot és titán-oxidot tartalmaznak, pajzsként verik vissza a napsugarakat.
A szakértő szerint
a kémiai fényvédők hosszú távú hatásaival kapcsolatban többször merültek fel aggályok, így ha tehetjük, mindenképp az ásványi verziót válasszuk.
Emellett érdemes olyan terméket keresni, ami széles spektrumú védelmet nyújt: ezek ugyanis az UVA- és az UVB-sugarak ellen is hatékonyak. A napvédő faktor (SPF) esetében ajánlott a 30-as vagy annál magasabb érték.
Egy SPF 30-as fényvédő a napsugarak 97%-át kiszűri
– mondja Dr. Lipner, aki szerint a magasabb faktorok, például az SPF 70 vagy 100, csak minimális extra védelmet nyújtanak. Fontos az is, hogy a termék „vízálló” jelöléssel legyen ellátva.
A fényvédő önmagában nem elég
A megfelelő fényvédelem ellenére is fontos, hogy évente legalább egyszer orvossal is megvizsgáltassuk magunkat
Fotó: Shutterstock
A dermatológus szerint a fényvédők önmagukban hatékony védelmet nyújtanak, de nem helyettesítik a rendszeres orvosi vizsgálatokat. Dr. Lipner azt javasolja, hogy
évente legalább egyszer menjünk el egy bőrgyógyászhoz, különösen akkor, ha a családtagjaink közül van, aki rákos megbetegedésben érintett.
Emellett havonta érdemes otthon is elvégezni egy önellenőrzést. Ellenőrizzük, hogy tapasztalunk-e bármiféle rendellenességet: alaposan vizsgáljuk meg a bőrünk textúrájának változását, elsősorban a szeplők és anyajegyek közelében.
A napfény hatására az anyajegyek megváltozhatnak, ami a melanóma, vagyis a legveszélyesebb bőrrák típusának egyik jele lehet
– mondja Dr. Lipner.
Pótoljuk a D-vitamint az étkezéseken keresztül
Sokáig tartotta magát az a meggyőződés, hogy a mindennapokhoz különösen fontos D-vitamint csak és kizárólag a napsugarak segítségével építhetjük be a szervezetünkbe.
Ez is érdekelhet! 3 jel, hogy D-vitamin-hiányban szenvedsz, + 3 élelmiszer, ami segíthet pótolni
Ez egy tévhit, a D-vitamin ugyanis sok tejtermékben is nagy mennyiségben megtalálható
– magyarázza Dr. Lipner.
Próbáljuk meg beépíteni az étrendünkbe a tojást, a tejet és olyan halakat, mint a lazac. Továbbá léteznek vény nélkül kapható kiegészítők is, amelyek segíthetnek a D-vitamin pótlásában, ám ezek használatáról érdemes orvossal konzultálni.