Bár Olaszországot a napsütéssel és gyönyörű tengerpartokkal társítjuk, mégis létezik egy olyan olasz település, amit kevés napfény ér elhelyezkedéséből adódóan – legalábbis a múltban így volt, hiszen egy ügyes építészeti megoldásnak köszönhetően a lakosok végül elhozták a faluba a napsütést.
Olaszország északi részén, a svájci határhoz közel a hegyvonulatok lábánál fekszik Viganella. Bár az Alpok csodás környezettel áldotta meg, a völgy mélyén elhelyezkedő településnek mégis volt egy problémája: a magas sziklák miatt november és február között a napfény nem érte el a házakat.
Ez is érdekelhet: Turistaözönre számít ez az olasz falu a Netflix új sikersorozata miatt
A 20. században Viganella is komoly elnéptelenedéssel küzdött, amelyen nem segített a hosszú, napfénymentes tél. 1999-ben viszont egy helyi építész, Giacomo Bonzani előállt egy innovatív ötlettel, ami szerinte megoldaná a falu egyedi problémáját. Bonzani először egy fényvisszaverő napórát akart a helyi templom homlokzatára szerelni, ezt a tervet viszont elutasították.
Helyette egy lehetetlennek hangzó kérést intéztek az építészhez: a polgármester azt szerette volna, ha Bonzani elhozná a napot a városba – írja a Drive.A terv az volt, hogy a környező domboldalba egy óriási tükröt építenek, ami még a téli időszakban is képes úgy visszaverni a fényt, hogy a sugarak telibe világítsák Viganellát.
Az ötlet kidolgozásába végül csak 2005-ben kezdek bele, 2006 decemberében viszont már ott is díszelgett a gigatükör a sziklák tetején. A projekt összesen 100 ezer euróba került, a végeredmény pedig egy 8 méter széles és 5 méter magas tükör lett, ami egy szoftvernek köszönhetően képes követni a Nap mozgását.
A visszavert fény bár nem olyan erős, mint a közvetlen napsütés, de éppen elegendő arra, hogy az év sötétebb felében egy kis meleggel árassza el a települést. A tükröt persze csak ebben az időszakban használják, nyáron egy fólia mögé bújtatják.
Viganella sikertörténete azóta több települést inspirált: 2013-ban például a hasonló adottságokkal rendelkező norvégiai Rjukanban építettek egy ilyen szerkezetet, de Ausztriában is láthatunk erre példát.